Tu wszyscy zmieniają świat. Ponad 3500 wolontariuszy ruszyło w Polskę, aby pomagać na różne sposoby

Mat. prasowe
To ma być rekordowy rok dla wolontariuszy Citi! W tym roku ponad 3500 osób będzie pomagało potrzebującym. Są trzy obszary, w których chcą zmieniać świat. Po pierwsze – wiedza finansowa i kompetencje cyfrowe. Po drugie – wsparcie dla grup wykluczonych, tych, o których najczęściej zapominamy. I wreszcie trzeci – poprawa warunków bytowych, w tym działania ekologiczne. Posadzą tysiące roślin antysmogowych, przeprowadzą remonty w kilkudziesięciu placówkach opiekuńczych, będą dzielić się wiedzą z przedsiębiorczości ze start-upami i młodymi ludźmi zainteresowanymi założeniem firmy.


To będzie petarda dobrej energii, która ma zaangażować kolejnych. – Wolontariat skutecznie wpisał się w DNA naszej organizacji. To jeden z najsilniejszych bodźców pozapłacowych dla skutecznego motywowania i wzmacniania zaangażowania zespołów, ale z drugiej strony wolontariat to jedno z najlepszych narzędzi dla samorozwoju naszych pracowników. W tym roku właściwie nie pytamy już naszych pracowników „czy” włączą się w akcje wolontariackie, bo niemal co drugi pracownik Citi angażuje się w prace społeczne. Dzisiaj pytamy pracowników, więc raczej kiedy i co chcesz zmienić na lepsze – mówi Sławomir S. Sikora, Citi Country Officer Polska.

Jedną z podstaw Światowego Dnia Citi dla Społeczności jest możliwość realizacji własnych projektów wolontariackich przez pracowników Banku. Każdego roku w ramach akcji organizowany jest konkurs grantowy Wolontariusz na Bank! Pracownicy mają możliwość otrzymania dofinansowania na swój autorski projekt wolontariacki. To olbrzymia wartość dodana – wolontariusze sami wybierają organizację, której chcą pomóc, zbierają zespół, tworzą plan pracy i budżet – samodzielnie podejmują wszystkie decyzje. Fakt, że są odpowiedzialni za wszystkie etapy realizacji projektu od pomysłu do rozliczenia grantu, powoduje, że angażują się na 100%. W ciągu 13 lat, w ramach Światowego Dnia Citi dla Społeczności, pomoc dotarła do prawie 300 000 osób.

– Wolontariat to moja pasja – mówi wolontariuszka Banku Citi Handlowy, Katarzyna Nowak. – Co roku wraz z zespołem spotykamy się z dziećmi z placówki opiekuńczo wychowawczej, pokazujemy im tajniki różnych zawodów. Chcemy, żeby wiedziały, że każda profesja ma wiele aspektów i, ze istnieją różne drogi zawodowe. Po to by jak najlepiej zapamiętały, co chcemy przekazać, staramy się, żeby każdy projekt był nietuzinkowy – zapraszamy gości, przygotowujemy ciekawe materiały. Podczas tegorocznego Światowego Dnia Citi dla Społeczności pokażemy dzieciom zawód architekta krajobrazu – będą miały okazję zaprojektować i założyć własny ogródek.

-Motywację do działania stanowią dla mnie cele projektu, założone już na pierwszym etapie planowania akcji, mówi Łukasz Olesiejuk, wolontariusz z Citi Service Center Poland. Wyobrażenie efektu pracy daje mi determinację do tego, by zrobić coś wartościowego w możliwie najlepszy sposób, przywiązując wagę do wszystkich szczegółów. Zawsze pozytywnie nakręca mnie zaangażowanie samych wolontariuszy jaki i placówek z którymi współpracujemy, synergia pracy i świetnej zabawy, absolutnie fenomenalna atmosfera podczas realizacji projektów. Mimo iż po każdej zrealizowanej akcji wszyscy jesteśmy zazwyczaj fizycznie zmęczeni, to jednak coroczny efekt naszych prac nam daje siłę i motywację do następnych przedsięwzięć.


Światowy Dzień Citi dla Społeczności jest obchodzony od 2006 roku i wyraża społeczną odpowiedzialność grupy Citi wobec lokalnych społeczności. Prowadzony w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Citi służy wspieraniu pojedynczych osób oraz wspólnot, a zarazem jednoczeniu setek tysięcy ludzi na całym świecie w szczytnym celu.

W ogólnoświatowej akcji służącej rozwiązywaniu konkretnych problemów społecznych uczestniczą pracownicy Citi (różnych szczebli od najwyższego kierownictwa poprzez dyrektorów i managerów po szeregowych pracowników) wraz z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi. W latach 2006-2018 w zrealizowali wspólnie 1868 projektów w Polsce.

Jak dotąd osoby obchodzące aktywnie Światowy Dzień Citi dla Społeczności m.in. pracowały na rzecz dotkniętych przemocą domową kobiet z ośrodka interwencji kryzysowej Centrum Praw Kobiet oraz prowadziły doradztwo zawodowe dla starszych wychowanków domów dziecka. We współpracy z Stowarzyszeniem Rozwoju Turystyki Konnej, Tradycji Jeździeckich i Hipoterapii stworzyły też szlak konny dla niepełnosprawnych.

Tegoroczny Światowy Dzień Citi dla Społeczności przewiduje realizację ponad 200 projektów społecznych z udziałem 3500 wolontariuszy. Wśród planowanych akcji pomocowych są m.in. wspólne sadzenie roślin antysmogowych z Fundacją Łąka oraz wsparcie Fundacji Pomost w remontach i rewitalizacji ośrodka dla byłych więźniów.

Program Wolontariatu Pracowniczego Citi uczestnicy postrzegają także jako wsparcie ich rozwoju osobistego. Z ostatniego badania wśród pracowników Citi wynika, że 3/4 wolontariuszy deklaruje większe zadowolenie z życia za sprawą takiego zaangażowania społecznego, a co drugi uważa, że wolontariat zwiększył ich poczucie pewności siebie.

Artykuł powstał we współpracy z Citi

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...