TAKI grad spadł na zachodzie Polski. Na zdjęciach widać, do czego doprowadził

Grad w woj. lubuskim miał średnicę nawet 10 cm.
Grad w woj. lubuskim miał średnicę nawet 10 cm. Fot. Maciej Muda / Lubuscy Łowcy Burz
Wtorek minął w Polsce pod znakiem nie tylko upałów, ale i gwałtownych burz. W niektórych miejscach pogoda okazała się naprawdę ekstremalna. Internauci publikują skutki potężnego gradobicia, które nawiedziło m.in. województwo lubuskie. Trudno uwierzyć, że lodowe kule o takich rozmiarach spadły z nieba.


Mocne gradobicia były efektem rozwoju silnych superkomórek burzowych. Jedna z nich generowała opady bardzo dużego gradu w regionie Trzebiela w województwie lubuskim.

Jeszcze bardziej niebezpiecznie było w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego. Tam padał grad o średnicy nawet 10 cm, co zdaniem wielu, w Polsce od lat się nie zdarzyło. Według Polskich Łowców Burz takie opady ostatnio w naszym kraju obserwowano w 2011 r.

Nietrudno zgadnąć, że grad wyrządził poważne szkody. Na zdjęciach widać, że robił nawet dziury w samochodowych szybach. Był na tyle duży i ciężki, że przebijał się do środka.


W środę znowu prawie w całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałami. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 31 st. C na Suwalszczyźnie do 35 st. C na Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce. I niestety nie zabraknie burz. Z prognoz wynika, że możliwe są kolejne opady gradu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu