To rzadki, bardzo niebezpieczny nowotwór. Można go wykryć podczas zwykłego badania brzucha

Dzięki badaniu palpacyjnemu brzucha można wykryć mielofibrozę.
Dzięki badaniu palpacyjnemu brzucha można wykryć mielofibrozę. Fot. 123rf / Roman Kosolapov
Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka - to objawy, które odczuwają pacjenci z mielofibrozą - wyjątkowo agresywną chorobą nowotworową szpiku kostnego. Jednak te symptomy łatwo pomylić z anemią, grypą czy dolegliwościami reumatycznymi. Jest tylko jeden niezwykle istotny objaw: powiększona śledziona. Ten objaw występuje nawet u 90 proc. chorych.


Zwykłe badanie…
Zazwyczaj to lekarz rodzinny jako pierwszy ma kontakt z pacjentem, również z tym, który może cierpieć na mielofibrozę. Oprócz szczegółowego wywiadu powinien więc przeprowadzić badanie palpacyjne brzucha (badanie dotykiem), które pozwala stwierdzić powiększenie śledziony i w połączeniu z wynikami badania morfologii krwi obwodowej postawić właściwą diagnozę.

Brzmi łatwo i mogłoby stanowić idealną receptę na poprawę statystyk wykrywalności tego nowotworu. Tymczasem rzeczywistość jest inna.

Mielofibroza rozwija się niepostrzeżenie, nie dając żadnych specyficznych objawów. To choroba, która ma bardzo zróżnicowany przebieg.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos
Hematolog

Dla hematologów, kluczowe jest to, aby pacjenci trafili do nas możliwie jak najszybciej - kiedy choroba jest na początkowym etapie. Niestety często jest zupełnie inaczej. Pacjenci latami pozostają niezdiagnozowani, nawet gdy ich śledziona znacznie się powiększa i na co dzień odczuwają skutki choroby.

Średni wiek pacjenta w chwili postawienia diagnozy to 65 lat, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, mielofibroza nie jest chorobą, która dotyka jedynie seniorów.

U ok. 10 proc. pacjentów choroba jest rozpoznawana poniżej 45. roku życia. Szansę na całkowite wyleczenie daje wyłącznie allogeniczne przeszczepienie komórek krwiotwórczych. Niestety, większość chorych ze względu na wiek nie może być poddanych tak ryzykownej procedurze.


Nadzieja w terapii celowanej i profilaktyce
Jak podkreślają specjaliści, tradycyjne leki stosowane w tej chorobie, nie zapewniają skutecznej kontroli jej przebiegu. Na szczęście od kilku lat polscy pacjenci mają dostęp do terapii celowanej.

– Wyzwaniem pozostaje więc wczesna diagnostyka, tak abyśmy leczenie mogli rozpocząć jak najszybciej. Dlatego chcemy uczulić lekarzy rodzinnych - jeśli podejrzewają u pacjenta mielofibrozę, żeby zbadali jego brzuch i sprawdzili, czy nie ma powiększonej śledziony – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos.

Czas na wojnę z chorobą
Stąd apel hematologów zarówno do lekarzy rodzinnych jak i pacjentów: tradycyjne badanie brzucha (palpacyjne) może mieć kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia chorego na mielofibrozę.

Natomiast dzięki działaniom edukacyjnym i stworzeniu odpowiedniej ścieżki diagnostycznej (konsultacje nie tylko hematologów, ale i hepatologów, chirurgów naczyniowych) możemy sprawić, że zaczniemy wygrywać z tym agresywnym nowotworem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Organiczna bawełna to już za mało. Polska firma rozpoczyna ekologiczną rewolucję
0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO