Trzaskowski po spotkaniu z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Efektem będzie ważna inicjatywa

Rafał Trzaskowski spotkał się z młodymi aktywistami w Ratuszu
Rafał Trzaskowski spotkał się z młodymi aktywistami w Ratuszu Fot. Facebook / Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Młodzież ma siłę! Udowodnili to aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Nie tylko spotkali się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, ale Ratusz przystał również na ich wniosek w sprawie organizacji Klimatycznego Panelu Obywatelskiego.


Działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pod koniec maja napisali do Rafała Trzaskowskiego list z postulatami dotyczącymi ochrony klimatu. Prezydent Warszawy w odpowiedzi zapewnił, że Ratusz podjął już kroki w walce ze zmianami klimatycznymi, a także zaproponował aktywistom spotkanie. To odbyło się w piątek.Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na tym jednak nie poprzestał. Wraz z innymi organizacjami złożył do prezydenta Warszawy wniosek o zorganizowanie Klimatycznego Panelu Obywatelskiego.


"W obliczu nękających nas w coraz większym stopniu susz, fal upałów, nagłych ulew i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, to na miastach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za ograniczanie wpływu na klimat i uchronieniu przed jego postępującą destabilizacją" – napisali aktywiści we wniosku.


Duże miasta emitują bowiem aż 70 proc. dwutlenku węgla do atmosfery – działacze chcą jednak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do zera.
Na organizację panelu wstępnie zgodził się już Ratusz. "Po spotkaniu prezydenta Warszawy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym zorganizujemy obywatelski panel klimatyczny. Zaprosimy strony, które są zgodne, że trzeba działać szybko i w skoordynowany sposób" - napisał na Twitterze rzecznik Rafała Trzaskowskiego Kamil Dąbrowa.Aktywiści nie kryli radości. "Cieszymy się, że zostaliśmy wysłuchani i liczymy na owocną współpracę" – napisal na Facebooku Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.