Dodatkowa ochrona przed terroryzmem. Powoli przestaje być traktowana jak wyjątek, a staje się regułą

Polisy terrorystyczne to dodatkowe płatne rozszerzenia standardowych polis turystycznych o tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru
Polisy terrorystyczne to dodatkowe płatne rozszerzenia standardowych polis turystycznych o tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru 123rf.,com
W ostatnich latach obserwujemy na świecie wzrost tzw. "ognisk zapalnych". Ten licznik podbijają głównie zamachy terrorystyczne. I to nie dziejące się gdzieś daleko od naszych granic. Wystarczy włączyć telewizor i posłuchać wiadomości, by przekonać się, że nawet kraje bliskiej nam Unii również przechodzą przez takie kryzysy.


Akty terroryzmu przeorały ludzką świadomość, nie tylko mieszkańców krajów znajdujących się w strefie ryzyka, ale także turystów wybierających się do tych państw, gdzie zdarzają się sytuacje zagrażające życiu. Skoro przyjezdni zwracają uwagę na te niebezpieczeństwa, również towarzystwa ubezpieczeniowe nie pozostają ślepe na to, co się wokół dzieje.

Dlatego dziś od aktów terroryzmu można się ubezpieczyć, chociaż jeszcze nie tak dawno ryzyko to przeważnie znajdowało się w tzw. wyłączeniach od umowy ubezpieczenia. Innymi słowy, nie wiązało się z zapewnieniem ubezpieczonemu ochrony w formie pomocy logistycznej na miejscu czy finansowego zadośćuczynienia szkód poniesionych na urlopie.

Ponieważ zamachy w miejscowościach turystycznych wygenerowały na rynku nową potrzebę, ubezpieczyciele zaczęli wprowadzać do swoich oferty tzw. "polisy terrorystyczne". Mogą z nich skorzystać zarówno klienci korporacyjni, zatroskani o swoich pracowników i firmowy majątek za granicą, jak również osoby prywatne, w tym turyści.
W przypadku klientów korporacyjnych ubezpieczenie może dotyczyć nie tylko uszczerbku na zdrowiu pracowników firmy czy szkód majątkowych poniesionych przez nią z powodu terrorystycznego aktu. Ochrona może też obejmować takie sytuacje jak np. ryzyko uprowadzenia i wymuszenia okupu za członków zarządu i rady nadzorczej.


Dla klientów indywidualnych ochrona w ramach takiej "polisy terrorystycznej" może obejmować zwrot kosztów leczenia dla przypadkowej ofiary zamachu terrorystycznego albo pomoc w ewakuacji z miejsca, które nagle znalazło się w strefie podwyższonego ryzyka w związku z np. zagrożeniem bombowym czy społecznymi zamieszkami.

Tak jak przy każdym rodzaju ubezpieczenia, wykupujący "polisę terrorystyczną" musi zwrócić uwagę na ograniczenia i wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej będą to przypadki, gdy turysta poniesie szkodę, biorąc dobrowolnie udział w np. zamieszkach albo zdecyduje się odwiedzić państwo uznane już przez ubezpieczyciela za niebezpieczne.

Jak skorzystać z polisy przygotowanej na takie ekstremalne zagrożenia? Na ogół ubezpieczyciele oferują ją jako dodatkowe płatne rozszerzenie do standardowej polisy turystycznej. W takim wydaniu zostaje ona poszerzona o tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Ten właśnie termin warto zapamiętać przy szukaniu ofert.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!