O istnieniu wielu z nich nie mieliście pojęcia. Oto lista nietypowych nazw miejscowości w Polsce

Kłopot to nie jest jedyna nietypowa nazwa miejscowości w Polsce.
Kłopot to nie jest jedyna nietypowa nazwa miejscowości w Polsce. Zrzut ekranu z Google Maps
Wodząc palcem po mapie Polski można czasami trafić na ciekawe perełki. Mowa o nietypowych nazwach miejscowości, których znaczenie obecnie wywołuje uśmiech na twarzy, a kiedyś nikogo ono nie ruszało. Wybraliśmy więc kilka z nich i opisaliśmy ich pierwotne znaczenie. Może kiedyś przyda się komuś jako hasło w krzyżówce.


Naszą podróż po Google Maps rozpoczynamy od miejscowości Moszna położonej w województwie opolskim, powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki. Dzieli ją od stolicy województwa około 30 km.
Jej nazwę można oczywiście odbierać dosłownie, ale przecież nikt normalny nie nazwałby swojego miasta tak, jak część męskiego narządu płciowego. Nazwa Moszny ma więc głębsze znaczenie, którego trzeba szukać w jej etymologii. W starosłowiańskim tak właśnie nazywano torbę jako część stroju, z kolei po niemiecku słowo mosche znaczyło kiedyś kosz zawieszany.
Kolejną miejscowością są Pupki. W Polsce dla ścisłości są aż trzy Pupki. Jedne z nich mieszczą się w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Jonkowo pod Olsztynem. Tutaj tak samo nazwa ta może odnosić się zdrobniale do jednej z kluczowych części ciała każdego człowieka, ale jej znaczenie jest zgoła inne.
Słowo pupki wizualnie przypomina niemieckie słowo puppen, czyli lalki. Zważywszy na historię tych ziem, może to być odpowiedź, skąd wzięła się nazwa tej miejscowości. Ale zagłębiając się dalej w poszukiwaniach znaczeń, to słowo pupek znaczy po czesku pępek, ale jest to także często spotykane nazwisko. Z kolei w prasłowiańskim pupki to mała wypukłość, napęcznienie. Stąd może wzięły się Pupki - od wypukłości na drodze.

Złe Mięso (niem. Bösenfleisch) to wieś pogranicza borowiacko-kaszubskiego w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk nad Wdą, Miejscowość leży w kompleksie leśnym Borów Tucholskich. Ale czy jej nazwa oznacza, że sprzedaje się tutaj złe mięso? No oczywiście, że nie.

Bösenfleisch czy Złe Mięso to nazwy, które pochodzą od nazwiska niemieckiego właściciela miejscowej karczmy. Forma polska jest wtórna i stanowi jego dosłowne tłumaczenie.
Nazwy tych części zawsze podawano z nazwą główną, zawierającą nazwisko rodu. I tak narodził się drugi człon nazwy i powstały Niemyje-Ząbki, których nazwę w XX w. zapisywano już tak jak dzisiaj. Nazwa ta być może śmieszy, ale z brakiem higieny jamy ustnej nie ma nic wspólnego.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...