
Reklama.
TSUE orzekł, że przepisy polskiego prawa, dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, były sprzeczne z prawem Unii, i naruszały zasady nieusuwalności oraz niezawisłości sędziów.
– Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (...) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością – podkreślił TSUE.
Co prawda Polsce nie grożą bezpośrednie konsekwencje, choćby w postaci kar, ale jak podaje RMF FM, wyrok jest precedensowy. Trybunał ustanowił na przyszłość kompetencje unijnych instytucji i uznał, że Komisja Europejska ma prawo stawiać zarzuty państwu członkowskiemu ws. jego sytuacji w sądownictwie.
W ten sposób unijna instytucja obaliła argument polskiego rządu, który od lat podkreśla, że Frans Timmermans nie miał prawa się mieszać w kwestie organizacji polskiego sądownictwa. Polski Sejm co prawda przyjął w listopadzie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, ale nie zmieniło to stanowiska TSUE, który nadal przyglądał się zmianom.
źródło: RMF FM