Polska przegrała przed TSUE. "Przepisy dotyczące Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE"

Polska przegrała przed TSUE. Chodziło o sprawę sędziów Sądu Najwyższego.
Polska przegrała przed TSUE. Chodziło o sprawę sędziów Sądu Najwyższego. Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta
Polska przegrała przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Chodziło o przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem Trybunału, są one sprzeczne z unijnym prawem – podaje RMF FM.


TSUE orzekł, że przepisy polskiego prawa, dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, były sprzeczne z prawem Unii, i naruszały zasady nieusuwalności oraz niezawisłości sędziów.

– Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (...) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością – podkreślił TSUE.

Co prawda Polsce nie grożą bezpośrednie konsekwencje, choćby w postaci kar, ale jak podaje RMF FM, wyrok jest precedensowy. Trybunał ustanowił na przyszłość kompetencje unijnych instytucji i uznał, że Komisja Europejska ma prawo stawiać zarzuty państwu członkowskiemu ws. jego sytuacji w sądownictwie.

W ten sposób unijna instytucja obaliła argument polskiego rządu, który od lat podkreśla, że Frans Timmermans nie miał prawa się mieszać w kwestie organizacji polskiego sądownictwa. Polski Sejm co prawda przyjął w listopadzie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, ale nie zmieniło to stanowiska TSUE, który nadal przyglądał się zmianom.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię