Wakacje z dzieckiem. Najpopularniejsze obecnie kierunki wyjazdów rodzinnych za granicę

Jakie kierunki na rodzinne wczasy za granicą są dziś w modzie? Portal Turystyczny Wakacje.pl podaje, że największą popularnością wśród rodzin w Polsce cieszy się Grecja, Turcja, Egipt, Bułgaria i Hiszpania
Jakie kierunki na rodzinne wczasy za granicą są dziś w modzie? Portal Turystyczny Wakacje.pl podaje, że największą popularnością wśród rodzin w Polsce cieszy się Grecja, Turcja, Egipt, Bułgaria i Hiszpania 123rf.com
Rok szkolny za nami. Dla dzieci oznacza to jedno – wakacje. Dla ich rodziców – planowanie urlopu z pociechami, czyli szukanie miejsc, które zapewnią najmłodszym rozrywkę i niezapomniane wrażenia. Coraz częściej te poszukiwania zahaczają o inne kraje. Jakie kierunki na rodzinne wczasy za granicą są dziś w modzie?


Zacznijmy od tego, że jeśli chcemy wyjechać jeszcze tego lata, musimy wiedzieć, że w tym sezonie ofert jest mniej i czekanie na tak wysokie przeceny jak rok temu nie jest najlepszym pomysłem, gdyż oferta szybko się kurczy. Widać więc, że zagraniczne wakacje wpisują się w nasz styl życia. Gdzie tak masowo wyjeżdżamy na rodzinny urlop?

Portal Turystyczny Wakacje.pl, na którego stronach internetowych codziennie prezentowane są aktualne oferty wczasów i wycieczek objazdowych, podaje, że największą popularnością wśród rodzin w Polsce cieszy się Grecja, Turcja, Egipt, Bułgaria i Hiszpania. W rankingu kierunków egzotycznych prym wiedzie Dominikana.

Wspólny mianownik dla pierwszej piątki? Na wybór tych kierunków przez rodziców wpływa nie tylko oferta atrakcji dla dzieci w hotelach, ale przede wszystkim wygoda podróżowania – są to bowiem miejsca oddalone o 3-4 godziny lotu. Za Dominikaną przemawia zaś szeroki pakiet all inclusive oraz hoteli z basenami i animacjami.
Zdecydowana większość rodzin wybiera opcję All Inclusive, która na tych kierunkach jest najbardziej rozwinięta, co wiąże się z największym wyborem różnorodnego jedzenia i napojów. Kraje te są preferowane z jeszcze jednego powodu. Chodzi o dostępność lotów czarterowych (organizowanych przez biura podróży) z lotnisk regionalnych.


Które z punktów na mapie tych państw są najczęściej wybierane przez rodziny z Polski? Grecja przyciąga wyspami: Kretą, Zakynthos, Kos i Rodos. Marką Turcji pozostaje Riwiera Turecka (miejscowości Alanya, Antalya czy Side). Najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym w Egipcie jest Hurghada, Hiszpania kusi zaś Wyspami Kanaryjskimi.Jak kształtują się ceny? Zależy od kierunku, a w wybranym kraju od rodzaju pokoju, terminu, standardu hotelu czy wieku dzieci. Wiadomo, że nastolatek potrzebuje już oddzielnego łóżka, natomiast maluchy mogą spać z rodzicami, a te, które nie ukończyły 2 roku życia, dodatkowo podróżują samolotem bezpłatnie (uiszcza się jedynie opłatę lotniskową).

Ponieważ mamy już sezon, trwa okres intensywnej wyprzedaży. Choć przeceny nie są w tym roku tak duże jak w poprzednim sezonie, można znaleźć oferty last minute dla rodzin, przecenione o kilka/kilkanaście procent, a nawet o połowę. Im bliżej wyjazdu, tym większa przecena, ale tym trudniej zarezerwować ostatnie miejsca w hotelu czy samolocie.
Orientacyjne ceny last minute podaje wyszukiwarka Wakacje.pl. Przykładowo, tygodniowe wczasy All Inclusive dla rodziny 2+1 z przelotem do kurortu Kalamaki na wyspie Zakynthos to koszt rzędu 8900 zł (z dzieckiem poniżej 2 r.ż. – 7600 zł). Za wakacje na tych samych warunkach w Słonecznym Brzegu w Bułgarii rodzina zapłaci już ok. 5400 zł (4500 zł).

7-dniowe wakacje w miejscowości Alanya w Turcji można wykupić za 3700 zł (3100 zł). Trwający tyle samo pobyt w egipskim Hurghada będzie kosztował rodzinę ok. 8200 zł (6900 zł). Natomiast wczasy w kurorcie Costa Adeje na hiszpańskiej Teneryfie zabiorą z rodzinnego budżetu kwotę w wysokości 8700 zł (6600 zł).

Rodzice szukający miejsc na wypoczynek z dzieckiem powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na standard dostosowanego do najmłodszych hotelu: dostępność pokojów rodzinnych, brodzików, animacji oraz klubików. W przypadku tych ostatnich istotne są wymagania wiekowe (na ogół przyjmują one podopiecznych bez opiekuna od 4 lat).

Nie bez znaczenia jest odległość hotelu od lotniska (długi transfer z dzieckiem może być męczący). Warto sprawdzić też atrakcje w pobliżu hotelu i jego infrastrukturę: dostępność sklepów, aptek czy przychodni. Nie zaszkodzi też wybadać pobliskie plaże – za przyjazne rodzinom uchodzą te piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe z łagodnym zejściem do wody.
W wyborze hotelu pomogą opinie gromadzone przez takie serwisy jak Wakacje.pl. Należy sprawdzać nie tylko końcową ocenę (np. 8/10), ale również jej autorów. A to dlatego, że dany hotel mogą bardzo wysoko ocenić rodziny z dziećmi, ale niekoniecznie pary szukające ciszy i na odwrót. Tego typu oznaczenia przy opiniach zamieszcza wymieniony już portal.

W sytuacji, gdy to nasze pierwsze zagraniczne wczasy z dzieckiem, musimy pamiętać o wyrobieniu dokumentu tożsamości dla dziecka. Jeśli kierunkiem jest kraj spoza Unii Europejskiej (np. Turcja czy Egipt), nie obejdzie się bez paszportu. W krajach UE i tych ze Strefy Schengen wystarczy natomiast sam dowód osobisty.

Szczegółowe informacje o dostępnych ofertach wczasów z dziećmi, w tym przecenach, można znaleźć w bazie portalu Wakacje.pl udostępniającego wyszukiwarkę oraz system oceniania poszczególnych ofert. W przypadku dodatkowych pytań istnieje możliwość skontaktowania się z konsultantem serwisu na infolinii lub w jednym z salonów sprzedaży.

Artykuł powstał we współpracy z Wakacje.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy