22 tys. osób przyjechało, by podziwiać sztukę współczesną. Tak wyglądała kolejna edycja ArtVilnius

ArtVilnius'19
ArtVilnius'19 Fot. mat. prasowe
54 galerie z 11 krajów, ponad 22 tys. odwiedzających – to podsumowanie dziesiątej edycji targów sztuki współczesnej ArtVilnius, które odbyły się w dniach 7-10 czerwca na Litwie.


ArtVilnius to projekt, który okazał się dużym sukcesem, jeśli chodzi o świat sztuki współczesnej we wschodniej Europie. Targi po raz pierwszy zorganizowano w 2009 roku, kiedy Wilno było Europejską Stolicą Kultury. Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej osób, a mer stolicy Litwy podkreśla, że dziś już trudno wyobrazić sobie miasto bez imprez takich jak ArtVilnius. Zresztą, miejskie władze – obok ministerstwa kultury – sponsorują organizację targów w obiektach LitExpo na obrzeżach miasta.

W tym roku nowością był liczny udział artystów z Francji. Po raz pierwszy w historii targi gościły 11 francuskich galerii. Wielu artystów z tego kraju przyjechało w ramach programu #FocusFrance, który poświęcony jest francuskiej sztuce nowoczesnej. Francuzi znaleźli się też w czołówce nagrodzonych twórców.

Zwycięzców wybierano w kilku kategoriach. Jury wybrało np. siedem najlepszych galerii: Bubenberg (Francja), Eric Mouchet (Francja), Thomas Bernard | Cortex Athletico (Francja), Kogo (Estonia), Māksla XO (Łotwa), The Rooster Gallery (Litwa) i Titanikas. VDA parodų salės (Litwa).

Były również indywidualne nagrody. Eksperci jednomyślnie wybrali francuski duet Émilie Brout i Maxime Marion jako najlepszych artystów tegorocznej edycji ArtVilnius. Za najlepszą rzeźbę/instalację nagrodzona została Elsa Philippe.

Dostrzeżono też młodych twórców. Nagrodę w wysokości 2 tys. euro dla najlepszego młodego artysty (poniżej 35. roku życia) otrzymała Laura Sabaliauskaitė.
Same targi to nie wszystko. W nocy, w trakcie trwania festiwalu, na terenie Wilna można było odwiedzić (za darmo) liczne galerie. Otwartych było około 20 miejsc, w tym Vartai – najbardziej znana zagranicą galeria, która nie brała udziału w targach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
0 0
0 0
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki