To była pierwsza taka akcja w historii. Wyłączyliśmy nasz serwis, żeby udowodnić coś ważnego

Miejsc, które powinny zostać skutecznie posprzątane nie brakuje - nawet w parkach narodowych
Miejsc, które powinny zostać skutecznie posprzątane nie brakuje - nawet w parkach narodowych Fot. materiały prasowe
Nic, zero, nul - dokładnie tyle treści można było znaleźć niedawno na portalu AszDziennik.


Na kilkanaście godzin serwis zawiesił swoją działalność. Po wpisaniu w wyszukiwarkę dobrze znanego adresu, użytkownik, zamiast zmyślonych newsów, widział jedynie napis: #SkuteczniePosprzatane. Okazało się, że hasło należy traktować bardzo dosłownie.

Treści “sprzątnięto” z AszDziennika, aby zwrócić uwagę na problem, który sami stworzyliśmy, a teraz desperacko próbujemy znaleźć na niego antidotum: nadmiar.

Produkujemy za dużo, konsumujemy ponad miarę i ciągle mamy apetyt na więcej. A właściwie “mieliśmy”, bo ostatnio coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na to, że ilość śmieci produkowana w wyniku naszego “chciejstwa” zaczyna przekraczać nie tylko dopuszczalne normy, ale i granice zdrowego rozsądku.

Dlatego tak ważne jest, aby nasze otoczenie zostało #SkuteczniePosprzatane, a skutki tych porządków utrzymały się jak najdłużej - zdają się mówić pomysłodawcy przedsięwzięcia: producent odkurzaczy marki Tefal i Fundacja Nasza Ziemia.
Skuteczne sprzątanie, ekologiczne odkurzanie
Usunięcie treści z internetu to tylko przykład - dość prosty w realizacji, bo wymagający tylko kliknięcia myszką (no, może kilku kliknięć). Idea #SkuteczniePosprzatane wykracza jednak poza świat wirtualny. Jej celem jest sprzątnięcie znacznie większego obszaru - parku narodowego.

Jakiego? Ta decyzja należy do nas. W ramach akcji powstała strona internetowa www.skutecznieposprzatane.pl. Pod tym adresem można oddać swój głos na jeden z czterech parków narodowych: Gorczański, Roztoczański, Kampinoski lub Wigierski. Obszar, który będzie cieszył się największą sympatią internautów, zostanie gruntownie wysprzątany.


Na parki narodowe można głosować do 15 września. Środki na sprzątanie parku-zwycięzcy, które firma przekaże Fundacji Nasza Ziemia, będą pochodziły z zysku ze sprzedaży odkurzaczy Tefal.

Współpraca producenta odkurzaczy i fundacji zajmującej się ochroną przyrody nie jest przypadkowa. W dobie jednorazowych sprzętów, które potrafią zepsuć się jeszcze zanim nauczymy się poprawnie wymawiać nazwę ich producenta, Tefal pozostaje nieco staroświecki - w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Części zamienne do każdego modelu odkurzacza są dostępne przez 10 kolejnych lat. Oznacza to, że, jeśli tylko chcecie, przez całą dekadę kupno nowego odkurzacza macie z głowy. W razie awarii, oddajecie sprzęt do serwisu, który wymienia zużytą część. Ekologiczny oldschool.

Jeśli więc w najbliższym czasie planujecie wymianę odkurzacza, weźcie pod uwagę te z logo Tefal: w ten sposób posprzątacie nie tylko kurz, od roku zalegający pod łóżkiem, ale i wszystkie, nawet te najbardziej niedostępne zakamarki najcenniejszych, pod względem przyrodniczym, zakątków naszego kraju. Paradoksalnie okazuje się bowiem, że jeśli chodzi o poziom zaśmiecenia, nazwa “obszary chronione” nawet tu traci zastosowanie.


Śmiecimy w parkach narodowych - to fakt
Parki narodowe są otwarte dla zwiedzających, a ci nie zawsze zachowują się jak wzorowi goście. W zeszłym roku w Kampinosie górę śmieci pozostawili po sobie filmowcy. Dyrektor parku uspokajał wtedy, że takie hurtowe “zrzuty” odpadków zdarzają się stosunkowo rzadko - w przeciwieństwie do zaśmiecania ścieżek i szlaków łatwo dostępnych dla turystów.

“Śmieciarze” na swoje usprawiedliwienie często powtarzają argument o rzekomym braku koszy na śmieci na szlakach turystycznych. Problem w tym, że tego typu mała infrastruktura stanowi zbyt wielką ingerencję w naturalną, samokształtującą się tkankę przyrodniczą. - To park narodowy, a nie park miejski - mówił Gazecie Wrocławskiej Michał Makowski, główny specjalista ds. udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Mimo, że w efekcie akcji organizowanej przez Tefal wraz z partnerem - Fundacją Nasza Ziemia - uporządkowany ma zostać tylko jeden park, to hasło #SkuteczniePosprzatane jest na tyle chwytliwe, że powinno powstrzymywać nas od śmiecenia już zawsze - niezależnie od rodzaju parku, jaki odwiedzimy.

Aby pomóc skutecznie posprzątać park narodowy, kliknij tutaj.

Artykuł powstał w ramach akcji #SkuteczniePosprzatane

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
0 0Czeska komisarz wpędzi rząd PiS w kłopoty. Padła zapowiedź ws. mediów publicznych
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą