Wójt podwarszawskiej gminy zatrzymana przez CBA. Miała spowodować potężne straty w majątku

CBA zatrzymało 9 lipca rano wójt gminy Lesznowola.
CBA zatrzymało 9 lipca rano wójt gminy Lesznowola. Fot. Facebook / CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu wójt gminy Lesznowola. Do zatrzymania doszło 9 lipca rano. Jako powód Biuro podało blisko 4 mln zł szkody w majątku gminy poprzez niezasadne wypłacanie odsetek od zawartej umowy i umarzanie należności podatkowych.


Kobieta miała - według śledczych - przekroczyć uprawnienia. Chodzi o możliwe nieprawidłowości w latach 2013 i 2014 przy zawarciu umów dzierżawy z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Łączna kwota strat gminy wynosi prawie 4 mln zł.

– Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzenie szkody w majątku gminy – powiedział Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

Jak poinformował, ustalenia śledczych wskazują też na przekroczenie uprawnień w zakresie czynności podejmowanych jako organ podatkowy w latach 2012-2015, poprzez niezasadne umarzanie należności podatkowych na rzecz szeregu powiązanych ze sobą spółek. Dzięki temu miały one osiągnąć korzyść majątkową w wysokości około 2,6 mln zł. Łatwo policzyć, że w sumie daje to prawie 4 mln zł.

– Zatrzymana wójt zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty – dodał Temistokles Brodowski.

Wójt Lesznowoli od 20 lat
Szerzej o wójt gminy Lesznowola pisała w naTemat Katarzyna Zuchowicz. Nigdy w historii tej gminy nie było sytuacji, by wójt rządził 17 lat i zawsze, co roku, otrzymywał absolutorium.

Dodajmy, że działo się to jednogłośnie aż do 2016 roku. Ale jedno trzeba przyznać. Był powód, dla którego rywale nie mieli z nią szans, bo Lesznowola konsekwentnie się rozwijała. A wójt, znana jako silna i konsekwentna kobieta, otrzymała wiele nagród, między innymi tytuł Samorządowego Menadżera Roku, który przyznał jej portal Kobiety Sukcesu.


źródło: CBA
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Samiec podszyty lękiem. Prawda o tym, czego boją się polscy faceci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
0 0
0 0
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki