Polowanie na last minute. To warto wiedzieć o tanich wczasach dostępnych w tym sezonie

Wczasy last minute to atrakcyjne cenowo oferty wypoczynku, zwłaszcza za granicą. W tym sezonie czekanie na tak wysokie przeceny jak rok temu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Co jest tego powodem?
Wczasy last minute to atrakcyjne cenowo oferty wypoczynku, zwłaszcza za granicą. W tym sezonie czekanie na tak wysokie przeceny jak rok temu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Co jest tego powodem? 123rf.com

Zagraniczny wyjazd do przyzwoitego hotelu z pełnym wyżywieniem, a wszystko w cenie obniżonej nawet o połowę. Kto by nie chciał skorzystać z takiej atrakcyjnej oferty wypoczynku? Takie atrakcje dają wczasy last minute. W tym sezonie czekanie na tak wysokie przeceny jak rok temu nie jest jednak wskazane – zwlekanie z decyzją może oznaczać zrujnowanie urlopowych planów. Co jest tego powodem?

– Wypoczynek staje się obowiązkowym punktem w rocznym kalendarzu, przez co planuje go więcej turystów i robią to z wyprzedzeniem. Ponieważ w biurach podróży jest mniej wolnych miejsc, które nie generują zbyt dużych kosztów, zwyczajnie nie ma konieczności tak dużego obniżania cen – tłumaczy Anna Podpora, Kierownik Produktu w Wakacje.pl.

Podobno w tym roku nie możemy liczyć na takie przeceny ofert last minute jak w ostatnich latach? To prawda?

Wakacje last minute cały czas są w ofercie biur podróży, ale rzeczywiście ten sezon jest inny niż poprzednie i wymaga od turystów większego zaangażowania w kupowanie wycieczek na ostatnią chwilę, a na pewno szybszego podjęcia decyzji. Ofert jest mniej, a przeceny nie są tak spektakularne.


Z czego głównie wynika ta zmiana?

To bez wątpienia wpływ ubiegłorocznej nadpodaży oraz zmniejszenia liczby samolotów czarterowych operujących z Polski – do czego przyczyniło się zakończenie działalności jednej z linii czarterowych oraz uziemienie Boeing MAX – ale także popularność poszczególnych kierunków i możliwości wykupienia miejsc w bestsellerowych hotelach.

Co determinuje w ogóle ilość ofert last minute?

To, jak dużo ofert biuro podróży będzie musiało sprzedać w ostatniej chwili i w związku z tym zdecyduje się na duże obniżenie ich cen, zależy od dwóch czynników – ile ofert w ogóle przygotował organizator w katalogu na cały sezon oraz jak dużo z nich turyści kupili w pierwszych miesiącach sprzedaży.

Czy coś jeszcze sprawia, że w tym roku tanich wczasów jest mniej?

Należy również pamiętać, że wypoczynek staje się obowiązkowym punktem w rocznym kalendarzu, przez co planuje go więcej turystów i robią to z wyprzedzeniem. To wszystko powoduje, że w biurach podróży zostało mniej wolnych miejsc, które nie generują zbyt dużych kosztów, zwyczajnie nie ma więc konieczności tak dużego obniżania cen.

Mimo to można złowić jakąś atrakcyjną cenowo ofertę?

Ci, którzy dopiero szukają wakacji last minute, do wyboru mają pełne portfolio kierunków – od najtańszych europejskich i arabskich jak Bułgaria czy Tunezja, do egzotycznych jak Malediwy. Do wyboru mamy także różne standardy hoteli czy opcje wyżywienia. Dzięki temu nadal możemy wybrać wyjazd w niemal każdym budżecie, od 1400 zł za pobyt w 3* obiekcie w Tunezji do 2500 zł za pobyt w 5* hotelu w Grecji.

Porozmawiajmy o amatorach takich ofert. Kto najczęściej szuka wakacji last minute?

Na zakup wycieczek w ostatniej chwili decydują się najczęściej dwie grupy klientów: tzw. łowcy okazji oraz osoby, które ze względów najczęściej zawodowych nie mają możliwości zaplanowania urlopu z większym wyprzedzeniem.

Czym charakteryzują się ci pierwsi klienci?

Pierwsza grupa to klienci, których głównym celem jest znalezienie jak najtańszego wyjazdu do jak najfajniejszego miejsca i w tym celu mogą zdecydować się na rezerwację nawet w dzień wyjazdu. Jadą najczęściej tam, gdzie udało im się znaleźć świetną ofertę. Tak kupują zazwyczaj osoby wyjeżdżające we dwoje, dla których 2 czy 3 ostatnie miejsca w hotelu za pół ceny to idealne rozwiązanie.

A co można powiedzieć o drugiej grupie?

Z kolei osoby, które dopiero w ostatniej chwili mogą zaplanować wolny czas, często finalnie decydują się na ofertę nie po kryterium ceny, a dopasowania do terminu wyjazdu, jaki im odpowiada. A tzw. lasty to wyloty tego samego dnia, ale też za tydzień czy miesiąc.
Jakie są plusy wczasów last minute? Czy tylko cena?

Dla niektórych może to być dreszczyk emocji związany z oczekiwaniem do ostatniej chwili i "polowaniem", ale przede wszystkim jest to cena – jeżeli oczywiście polowanie zakończy się sukcesem. Prawdą jest, że rzeczywiście można trafić na świetne okazje i wynaleźć ofertę w bardzo korzystnej cenie.

A jakie minusy wiążą się z wyborem takich ofert?

Taki wybór wakacji narzuca nam pewne ograniczenia – oferty last minute to typowe wyprzedaże. Promocjami objęte są pojedyncze wyjazdy do konkretnych hoteli i w ograniczonej liczbie miejsc. Tak jak wyprzedaż w salonach odzieżowych oznacza, że nie mamy do dyspozycji wszystkich rozmiarów, tak samo w wycieczkach nie możemy wybierać w ten sposób z pełnej oferty.

Można podać jakiś przykład obrazujący te ograniczenia?

Wyobraźmy sobie, że chcemy wybrać się czteroosobową rodziną w lipcu na wakacje do kraju bez konieczności posiadania paszportu, wylatując z najbliższego lotniska (np. z Poznania), wybrać hotel z dobrymi opiniami i blisko plaży, który będzie miał animacje dla dzieci w języku polskim i w którym otrzymamy duży, rodzinny pokój z dwiema sypialniami.

Rozumiem, że w tegorocznym katalogu last minute będzie kłopot spełnić te wszystkie kryteria?

Choć to wszystko zwykłe oczekiwania na spędzenie wakacji, bardzo zawęża nam to wybór. Znalezienie takiej oferty z dostępnymi miejscami i w okazyjnej cenie w ostatniej chwili jest niemal jak wygrana na loterii. W praktyce albo zmuszeni będziemy zwiększyć budżet, albo zrezygnować z części udogodnień i np. wybrać wylot z innego lotniska lub hotel bez animacji. To oczywiście jeden z możliwych scenariuszy, bo jeśli szczęście nam dopisze, dostaniemy ofertę spełniającą wszystkie kryteria. To zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania.
Na co szczególnie uważać, wybierając last minute z biura podróży?

Zwróćmy zawsze uwagę na typ rezerwowanego pokoju – niekiedy w ramach takich ofert znajdziemy pokoje o niższym standardzie, oznaczone jako ekonomiczne. I w drugą stronę – często w cenie pokoju standardowego możemy dostać pokój o podwyższonym standardzie typu suit czy z widokiem na morze. W tym właśnie tkwi urok polowania na last minute. Druga rzecz to lotnisko wylotu i lotnisko przylotu do Polski.

Jakich komplikacji z tym związanych możemy się spodziewać?

Czasem, aby wyprzedać ostatnie wolne miejsca w samolotach, organizatorzy decydują się na połączenie np. wylotu z Katowic i powrotu do Warszawy. Oczywiście idzie za tym obniżona cena i dla wielu klientów nie jest to niedogodność, warto jednak mieć tę wiedzę przed zakupem oferty last minute.

Kiedy szukać najlepszych ofert last minute?

Oferty last minute pojawiają się już nawet na dwa miesiące przed planowanym terminem wylotu. Jeżeli termin wyjazdu w danym hotelu cieszy się dużym zainteresowaniem, to ostatnie miejsca są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Jednocześnie niekiedy najlepsze okazje pojawiają się nawet na 24h przed wylotem. To wszystko zależne jest od kierunku i planowanego terminu wyjazdu.

Jaką w takim razie strategię należy przyjąć, by zafundować sobie udane wakacje?

Przy obecnej liczbie ofert dostępnych w wyprzedaży najrozsądniej jest podjąć decyzję od razu, kiedy znajdziemy opcję, która nam odpowiada. Teraz kiedy pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza, kolejki po wakacje last minute zwiększyły się nawet o 60 procent. w porównaniu z przełomem czerwca i lipca.

Artykuł powstał we współpracy z Wakacje.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
SKANDAL PODCZAS NOCNYCH GŁOSOWAŃ
DAD:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
0 0Szara, zmęczona skóra pozbawiona blasku? Są na to sposoby
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Zniszczony dowód? To niewiarygodne, co podkomisja Macierewicza zrobiła z Tu-154M nr 102
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
INN:Poland 0 0Tyle wart jest sukces Tuska. W nowej pracy może wynegocjować więcej
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
POLECAMY 0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Fizycy mogli trafić na ślad nowej, piątej siły w przyrodzie. Wyjaśniamy, dlaczego to ważne
SPRAWDZAMY 0 0Pawłowicz "uwaliła" Śmiszka na studiach? Nie, tylko... pomyliła osoby
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"