Kolejny Polak otrzyma najwyższe francuskie odznaczenie. Legia Honorowa dla Piotra Tomali

Polski himalaista Piotr Tomala wyróżniony najwyższym francuskim odznaczeniem, Legią Honorową
Polski himalaista Piotr Tomala wyróżniony najwyższym francuskim odznaczeniem, Legią Honorową Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Już w sobotę, 13 lipca, kolejny Polak dołączy do posiadaczy najwyższego francuskiego odznaczenia – Legii Honorowej. Mowa o Piotrze Tomali, himalaiście, który wsławił się akcją ratunkową na górze Nanga Parbat w styczniu 2018. Uroczystość wręczenia orderu odbędzie się w Ambasadzie Francji w Warszawie.


Już w sobotę, 13 lipca, kolejny Polak dołączy do posiadaczy najwyższego francuskiego odznaczenia – Legii Honorowej. Mowa o Piotrze Tomali, himalaiście, który wsławił się akcją ratunkową na górze Nanga Parbat w styczniu 2018. Uroczystość wręczenia orderu odbędzie się w Ambasadzie Francji w Warszawie.

Pochodzący z Lubina Piotr Tomala był członkiem czteroosobowej grupy himalaistów, którzy wyruszyli na pomoc uwięzionym na Nanga Parbat: Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. W tym celu przerwali własną zimową wyprawę na szczyt K2. W brawurowej akcji ocalili życie francuskiej alpinistce, sprowadzając ją z wysokości 6000 m.
O wyczynie Piotra Tomali i innych uczestników polskiej wyprawy rozpisywały się krajowe i zagraniczne media. Dekretem prezydenta Emmanuela Macrona z 11 marca wszyscy zostali uhonorowani Legią Honorową w randze kawalera. 13 lipca ten francuski order Piotr Tomala uroczyście odbierze w ambasadzie przy ul. Pięknej w Warszawie.

Doświadczony himalaista będzie drugim w tym roku Polakiem odznaczonym Narodowym Orderem Legii Honorowej. W styczniu odebrał go Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. Francuzi docenili wkład historyka w pielęgnowanie pamięci o ofiarach Holocaustu.


Piotr Tomala urodził się 9 lutego 1972 w Lublinie. W swojej karierze alpinisty wspiął się na takie szczyty jak Aconcagua w Andach, Czo Oju w Himalajach i Broad Peak w Karakorum. Jest członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. W czerwcu 2019 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Narodowy Order Legii Honorowej został ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 roku. Nadawany jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym lub cywilnym. Dewiza orderu to "Honneur et Patrie", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Honor i Ojczyzna".

Wśród pierwszych Polaków odznaczonych Legią Honorową byli komisarz rządowy Księstwa Warszawskiego Ksawery Działyński oraz dowódca naczelny ks. Józef Poniatowski. Inni wybitni Polacy, którzy zostali nią uhonorowani, to m.in. Józef Piłsudski, Władysław Sikorski i Ignacy Jan Paderewski. Po 1989 otrzymali ją m.in. Jacek Kuroń i Andrzej Wajda.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE.[/b] "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"[/b]
Komisja Europejska

Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE. "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki