Tak ministerstwo wykiwało cierpiących na EB. Rząd po cichu wycofuje się z obiecanej pomocy

Chorzy na EB nie dostaną refundacji opatrunków.
Chorzy na EB nie dostaną refundacji opatrunków. Fot. Paweł Sowa / Agencja Gazeta
Minister zdrowia Łukasz Szumowski z pompą obiecał pomoc chorym na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). Potrzebne im opatrunki miały być całkowicie refundowane przez rząd. W TVP Info cały dzień głoszono tę wspaniałą wiadomość. Ministerstwo jednak po paru dniach rozmyśliło się i zaproponowało rozwiązanie, które zdaniem opiekunów i chorych na EB jest nierealne. Chorzy nie kryją oburzenia sprawą, bo wyszło, że zostali z niczym.


"W poniedziałek Minister Zdrowia stanął przed Wami wszystkimi i ogłosił światu, że chorzy na EB będą mieli WSZYSTKO za darmo! (...) Na czwartkowym spotkaniu Ministerstwo Zdrowia i NFZ poinformowali nas, że wcześniejszy projekt jest nieaktualny.(...) Bardzo łatwo stanąć przed kamerami i złożyć obietnice, później niestety okazuje się, że jeszcze trudniej ją zrealizować" –napisała na Facebooku mama chorego na EB Kajtka. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało chorym, żeby dystrybucja drogich opatrunków odbywała się przez szpitale. Tyle że tę samą koncepcję resort próbował wprowadzić dwa lata wcześniej – wtedy się to nie udało. Stąd tak ogromna rezygnacja i poczucie zawodu wśród opiekunów i chorych na EB. W ich obronie na Twitterze stają lekarze i dziennikarze, którzy podkreślają, że problem jest wyjątkowo poważny. Wspomniane opatrunki to koszt 10 tysięcy złotych!

Jeden z chorych na EB sparafrazował nawet słynne słowa Beaty Szydło, która twierdziła, że jej ministrom przyznane nagrody "się po prostu należały". Tak samo jest z opatrunkami dla osób zmagających się z EB.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...