Gdyby wybory odbyły się jutro...Ten sondaż pokazuje, kto najwięcej zyskał, a kto stracił w ciągu miesiąca

Sondaż Estymatora dla Do Rzeczy: gdyby wybory odbyły się jutro, PiS mogłoby liczyć na 45,3 proc. poparcia.
Sondaż Estymatora dla Do Rzeczy: gdyby wybory odbyły się jutro, PiS mogłoby liczyć na 45,3 proc. poparcia. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Badanie przeprowadzono w dniach 18 – 19 lipca 2019 roku dla portalu DoRzeczy.pl i jak łatwo przewidzieć, wykazało przewagę PiS. Według niego, gdyby wybory odbyły się jutro Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 275 mandatów w Sejmie, a Platforma Obywatelska na 171. Które ugrupowania jeszcze dostałyby się jeszcze do parlamentu? I jak ich wyniki mają się do tych sprzed miesiąca?


Badanie przeprowadzono przed zajściami na Marszu Równości w Białymstoku, Piknikiem Rodzinnym PiS w Chełmie i objazdem polityków KE po Podkarpaciu. Trudno przewidzieć, czy te wydarzenia miałyby na niego inny wpływ.

Z sondażu wynika, że PiS mogłoby liczyć na 45,3 proc. poparcia, a Platforma Obywatelska na 28,9 proc. 5,2 proc. badanych zagłosowałoby na PSL. W przeliczeniu na mandaty sytuacja wyglądałaby następująco: PiS – 275, PO – 171, a PSL – 13.

Pozostałe ugrupowania nie dostałyby się do Sejmu. Na Kukiz'15 zagłosowałoby 4,8 proc. respondentów, a na Wiosnę 3,8 proc.

Portal doRzeczy.pl porównał te wyniki badań do sondażu, który Estymator przeprowadził dla niego miesiąc temu. Kto w tym czasie zyskał, a kto stracił? "PiS zyskuje 3 mandaty, PO traci 11 mandatów, Wiosna traci wszystkie 27 mandatów, a PSL zyskuje 13 mandatów (według czerwcowego sondażu ludowcy nie wchodzili do Sejmu)" – podsumowuje portal. W sondażu z lipca padło jednak pytanie również o koalicje. Tu rozkład sił byłby inny. 47,1 proc. poparcia zyskała Zjednoczona Prawica, a Koalicja Obywatelska – 29,2 proc. 9,5 proc. respondentów poparło koalicję SLD, Wiosny i Razem.

"Na czwartym miejscu znalazło się PSL - Koalicja Polska z 5,4 proc. poparcia, a na piątym Bezpartyjni Samorządowcy+Kukiz'15 (5,2 proc)" – czytamy.

W przypadku koalicji mandaty rozkładałyby się następująco: Zjednoczona Prawica – 255, Koalicja Obywatelska – 154, Lewicy – 33, PSL-Koalicja Polska –12 mandatów, Kukiz'15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 5.

źródło: dorzeczy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
0 0"Dowiemy się, kto stoi za @KastaWatch". Te profile na Twitterze rozkręcały kampanię hejtu