Polak dostał zlecenie od Marvela. Będzie jednym z twórców wielkiego projektu przewidzianego na kilka lat

Wydawnictwo Marvel Comics ogłosiło, że Szymon Kudrański, polski rysownik komiksów, został wybrany na ilustratora  "Dawn of X: Fallen Angels", serii należącej do cyklu o przygodach X-Men
Wydawnictwo Marvel Comics ogłosiło, że Szymon Kudrański, polski rysownik komiksów, został wybrany na ilustratora "Dawn of X: Fallen Angels", serii należącej do cyklu o przygodach X-Men YouTube / Zona Negativa
Za oceanem w kalifornijskim San Diego dobiegł końca tegoroczny konwent Comic-Con. Swoje plany wydawnicze na najbliższe miesiące czy nawet lata zdradzili najwięksi wydawcy m.in. Marvel. Nie zabrakło przy tym polskiego akcentu. Współtwórcą jednego z zapowiedzianych projektów komiksowych został nasz rodak, Szymon Kudrański.


Rysownik z Polski zilustruje serię "Fallen Angels". Rozgrywający się w świecie X-Men tytuł będzie częścią pierwszej fazy "Dawn of X", wielkiego projektu komiksowego, którego realizacja przewidziana jest na kilka lat. Ma on otworzyć nową erę w uniwersum, którego bohaterami są mutanci, osoby z tzw. genem X, czyli wrodzonymi supermocami.

Komiks, do którego scenariusz napisze Bryan Edward Hill, skupi się na przygodach trzech mutantów: nowej tajemniczej Psylocke, podróżnika w czasie Teen Cable'a i X-23, córki Wolverine'a – znanego superbohatera należącego do drużyny X-Men. Ta niezwykła trójka połączy siły, aby stawić czoła zagrożeniu dla przyszłości mutantów na Ziemi.
Tytuł komiksu i nazwiska jego twórców amerykańskie wydawnictwo ogłosiło podczas panelu Marvel Next Big Thing zorganizowanego w ramach konwentu San Diego Comic-Con 2019. Dla polskiego rysownika oznacza to pracę nad kolejną serią komiksową Marvela, wydawaną w trybie ongoing (co miesiąc z nieokreśloną jeszcze liczbą numerów).

Rysunki Szymona Kudrańskiego możemy już bowiem podziwiać w aktualnych przygodach popularnego antybohatera – Franka Castle'a znanego jako Punisher. Nad 12 tomem komiksu poświęconego mścicielowi, który na własną rękę wymierza karę śmierci przestępcom, ilustrator z Polski pracuje już od sierpnia zeszłego roku.


Współpracę z Marvel Comics artysta rozpoczął w 2016 roku. Przed zleceniami na regularne serie o Punisherze, a teraz X-Men, rysunki Polaka pojawiały się w miniseriach (zamkniętych w kilku numerach seriach) oraz one-shotach (pojedynczych komiksach) o Kapitanie Ameryce, Punisherze, Daredevilu, Spider-Manie Jr. czy Dr. Strange'u.
Szymon Kudrański urodził się w 1987 roku. Pochodzi z Tarnowa. Jest jednym z pierwszych polskich rysowników, którzy zaczęli współpracę z największymi amerykańskimi wydawnictwami komiksowymi. Przełomem w jego karierze było zlecenie od Image Comics na pracę przy stworzonym przez Todda McFarlene'a komiksie "Spawn".

W portfolio pochodzącego z Małopolski rysownika znajdują się też komiksy DC Comics, głównego konkurenta Marvel Comics. Szymon Kudrański miał okazję rysować przygody Batmana, Green Lanterna oraz Supermana. Na swoim koncie ma również komiksowe horrory i thrillery: "Zombie Cop", "Farmhouse", "Repulse" czy "Love or Obsession".

Szymon Kudrański jest jednym z nielicznych polskich ilustratorów komiksów Marvela. Oprócz niego dla nowojorskiego wydawnictwa zwanego Domem Pomysłów pracowali Piotr Kowalski (komiksy o Hulku i komiksowa kontynuacja "Mrocznej Wieży" Stephena Kinga) oraz Katarzyna Niemczyk (przygody Mockingbird, miniseria o Bêlit, ukochanej Conana).

Pierwszy numer komiksu, którego stroną graficzną zajmie się Szymon Kudrański, trafi do sprzedaży na amerykańskim rynku komiksowym w dniu 13 listopada 2019 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"