Brejza walczy ws. leków nie tylko przez politykę. Jego dziecko potrzebuje specyfiku, którego brakuje

Dziecko Brejzów bierze Euthyrox. To lek, którego brakuje w aptekach.
Dziecko Brejzów bierze Euthyrox. To lek, którego brakuje w aptekach. Fot. Maciej Stanik / NaTemat.pl
Krzysztof Brejza należy do najbardziej aktywnych polityków zwracających uwagę na problem braku leków w aptekach. Jednak nie tylko względy polityczne są tu powodem. Jak ujawniła żona polityka Dorota Brejza, problem ma także osobisty wymiar. Córka pary bierze jeden z leków, którego brakuje. I nie pomagają nawet dostępne na rynku zamienniki.


"Nasze dziecko bierze najniższą dawkę Euthyroxu 12,5 (lek na tarczycę - red.). Można tabletkę 25 podzielić na pół. Leku jednak nie ma. Nie ma zamiennika na tę dawkę, Letrox 50 podzielony na 4 okropnie się kruszy, nie mogę podać takiego leku córce. To jest realny problem wielu Polaków" – napisała Dorota Brejza na Twitterze. Jak wykazali politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach #ListaBrakującychLeków, Euthyroxu brakuje w większości aptek w Polsce.
Szef sztabu wyborczego KO na bieżąco sprawdza wraz z kolegami apteki w kolejnych miejscowościach. W wielu z nich panują dramatyczne niedobory leków, nie tylko oryginalnych, ale także zamienników.

Ostatnio Krzysztof Brejza był w aptece w Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim. Opisał dantejskie sceny, jakie mają miejsca w związku z uruchomioną przez Ministerstwo infolinią, która miała rozwiązać problemy.

"Pani aptekarka opowiada, że nie może dodzwonić się na infolinię, system pokazuje, że lek jest w innej aptece – okazuje się, że jego tam nie ma, a pacjenci wracają do niej z pretensjami" – to rzeczywistość aptek w wielu miejscach Polski, którą pokazał lider sztabu wyborczego opozycji.

Szumowski: Brak leków to nieprawdziwe informacje
Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał wcześniej, że sytuacja została opanowana, a problem był techniczny. Powołał się na informacje od producentów o tym, że leki są już w Polsce, zapowiedział infolinię dla pacjentów.


Szumowski obecnie zapewnia, że informacje o braku leków w aptekach są nieprawdziwe. Przyznaje, że może brakować konkretnego produktu, jednak – jego zdaniem – farmaceuta zawsze może zaproponować zamiennik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"