Brejza walczy ws. leków nie tylko przez politykę. Jego dziecko potrzebuje specyfiku, którego brakuje

Dziecko Brejzów bierze Euthyrox. To lek, którego brakuje w aptekach.
Dziecko Brejzów bierze Euthyrox. To lek, którego brakuje w aptekach. Fot. Maciej Stanik / NaTemat.pl
Krzysztof Brejza należy do najbardziej aktywnych polityków zwracających uwagę na problem braku leków w aptekach. Jednak nie tylko względy polityczne są tu powodem. Jak ujawniła żona polityka Dorota Brejza, problem ma także osobisty wymiar. Córka pary bierze jeden z leków, którego brakuje. I nie pomagają nawet dostępne na rynku zamienniki.


"Nasze dziecko bierze najniższą dawkę Euthyroxu 12,5 (lek na tarczycę - red.). Można tabletkę 25 podzielić na pół. Leku jednak nie ma. Nie ma zamiennika na tę dawkę, Letrox 50 podzielony na 4 okropnie się kruszy, nie mogę podać takiego leku córce. To jest realny problem wielu Polaków" – napisała Dorota Brejza na Twitterze. Jak wykazali politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach #ListaBrakującychLeków, Euthyroxu brakuje w większości aptek w Polsce.
Szef sztabu wyborczego KO na bieżąco sprawdza wraz z kolegami apteki w kolejnych miejscowościach. W wielu z nich panują dramatyczne niedobory leków, nie tylko oryginalnych, ale także zamienników.

Ostatnio Krzysztof Brejza był w aptece w Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim. Opisał dantejskie sceny, jakie mają miejsca w związku z uruchomioną przez Ministerstwo infolinią, która miała rozwiązać problemy.

"Pani aptekarka opowiada, że nie może dodzwonić się na infolinię, system pokazuje, że lek jest w innej aptece – okazuje się, że jego tam nie ma, a pacjenci wracają do niej z pretensjami" – to rzeczywistość aptek w wielu miejscach Polski, którą pokazał lider sztabu wyborczego opozycji.

Szumowski: Brak leków to nieprawdziwe informacje
Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał wcześniej, że sytuacja została opanowana, a problem był techniczny. Powołał się na informacje od producentów o tym, że leki są już w Polsce, zapowiedział infolinię dla pacjentów.


Szumowski obecnie zapewnia, że informacje o braku leków w aptekach są nieprawdziwe. Przyznaje, że może brakować konkretnego produktu, jednak – jego zdaniem – farmaceuta zawsze może zaproponować zamiennik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje