Krzysztof Brejza należy do najbardziej aktywnych polityków zwracających uwagę na problem braku leków w aptekach. Jednak nie tylko względy polityczne są tu powodem. Jak ujawniła żona polityka Dorota Brejza, problem ma także osobisty wymiar. Córka pary bierze jeden z leków, którego brakuje. I nie pomagają nawet dostępne na rynku zamienniki.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
"Nasze dziecko bierze najniższą dawkę Euthyroxu 12,5 (lek na tarczycę - red.). Można tabletkę 25 podzielić na pół. Leku jednak nie ma. Nie ma zamiennika na tę dawkę, Letrox 50 podzielony na 4 okropnie się kruszy, nie mogę podać takiego leku córce. To jest realny problem wielu Polaków" – napisała Dorota Brejza na Twitterze.
Jak wykazali politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach #ListaBrakującychLeków, Euthyroxu brakuje w większości aptek w Polsce.
[/embed] Szef sztabu wyborczego KO na bieżąco sprawdza wraz z kolegami apteki w kolejnych miejscowościach. W wielu z nich panują dramatyczne niedobory leków, nie tylko oryginalnych, ale także zamienników.
Ostatnio Krzysztof Brejza był w aptece w Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim. Opisał dantejskie sceny, jakie mają miejsca w związku z uruchomioną przez Ministerstwo infolinią, która miała rozwiązać problemy.
"Pani aptekarka opowiada, że nie może dodzwonić się na infolinię, system pokazuje, że lek jest w innej aptece – okazuje się, że jego tam nie ma, a pacjenci wracają do niej z pretensjami" – to rzeczywistość aptek w wielu miejscach Polski, którą pokazał lider sztabu wyborczego opozycji.
Szumowski: Brak leków to nieprawdziwe informacje Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał wcześniej, że sytuacja została opanowana, a problem był techniczny. Powołał się na informacje od producentów o tym, że leki są już w Polsce, zapowiedział infolinię dla pacjentów.
Szumowski obecnie zapewnia, że informacje o braku leków w aptekach są nieprawdziwe. Przyznaje, że może brakować konkretnego produktu, jednak – jego zdaniem – farmaceuta zawsze może zaproponować zamiennik.