"Problem braku leków został rozwiązany". Szumowski uspokaja pacjentów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że brak leków w Polsce to problem techniczny.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że brak leków w Polsce to problem techniczny. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Minister zdrowia stwierdził, że brak leków w Polsce to problem techniczny, który został już rozwiązany. Jak? Łukasz Szumowski powołał się na informacje od producentów o tym, że leki są już w Polsce. Dodatkowo zapowiedział uruchomienie specjalnej infolinii dla pacjentów.


– Problem z dostępnością do leków został rozwiązany. Był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce – przekonywał.

W podobnym tonie wypowiedziała się prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. – Leki znajdują się w hurtowniach farmaceutycznych. Mam nadzieje, że niedługo trafią do aptek i sytuacja ulegnie poprawie – zapewniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.


Natomiast Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przekonywał o dostępności szczepionek i realizacji bez przeszkód problemu szczepień ochronnych. – Nie ma zagrożenia dla polskich dzieci. Trwają wakacje, pamiętajmy o szczepieniach przed podróżą – ocenił.


Zróbcie audyt
Na doniesienia o braku około 500 leków dla pacjentów zareagowali wcześniej politycy opozycji. Przedstawiciele klubu PO-KO domagali się audytu rynku leków w Polsce i stwierdzili, że rząd jest bezradny w walce z lekową mafią.

– Zróbcie audyt, sprawdźcie dlaczego nie ma leków w Polsce: insuliny dla cukrzyków, leków onkologicznych. Ludzie czekają miesiącami, latami na wizytę u lekarza specjalisty. Rząd jest bezradny w walce z lekową mafią – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej przed gmachem resortu zdrowia Krzysztof Brejza. Polityk zapowiedział przy tym konkretną wizję programową ze strony swojego środowiska politycznego. 


Dramatyczne rozmiary
O tym, że problem braku leków przybiera dramatyczne rozmiary, alarmowała Naczelna Izba Aptekarska. "W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych" – czytamy na stronie NIA.

źródło: Money

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO