O tym musisz pamiętać, jeśli chcesz wyjechać do sanatorium. Kluczowe zmiany weszły w życie

Zmieniły się zasady wyjazdów do sanatorium. Na zdjęciu teren uzdrowiska w Nałęczowie.
Zmieniły się zasady wyjazdów do sanatorium. Na zdjęciu teren uzdrowiska w Nałęczowie. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Nowe zasady wyjazdów do sanatorium obowiązują od 19 lipca. NFZ wprowadził istotny przepis, który zakłada, że pacjent otrzyma skierowanie na taki pobyt tylko raz w roku. Wszystko w celu zmniejszenia kolejek. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać starając się o wyjazd.


"Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, iż  w dniu 19 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową" – komunikat o takiej treści widnieje na stronie NFZ.

Co się zmieniło?
Zmiany opisano w czterech punktach. Najważniejsza z nich, to wprowadzenie 12-miesięcznego okresu, który musi upłynąć od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do dnia wystawienia kolejnego skierowania.

W skrócie oznacza to, że dopiero po roku od wyjazdu do sanatorium dana osoba może złożyć ponowne skierowanie i wyjechać na kolejny turnus.

Ponadto wprowadzono obowiązek przekazania skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia, pod rygorem utraty ważności skierowania. Po ostatnich zmianach nie trzeba już jednak dokonywać weryfikacji skierowania po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia.


Powstał też nowy wzór skierowania, a konkretnie usunięto z niego część, w której lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, wystawiający skierowanie, mógł określić miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"