Dariusz Lasocki, radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy, domaga się od prezydenta Rafała Trzaskowskiego powołania w stolicy pełnomocnika i rady do spraw mężczyzn. Powodem interpelacji jest fakt, że... mężczyzn w Warszawie jest mniej niż kobiet.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
– Dlaczego uważam, że w Warszawie potrzebny jest pełnomocnik ds. mężczyzn? Z Raportu o mieście, który niedawno zaprezentował prezydent Trzaskowski, wynika, że w stolicy mieszka 956 tys. kobiet i 813 tys. mężczyzn. Są oni zatem mniejszością i należy się zatroszczyć o ich prawa – przekonuje radny PiS.
Lasocki złożył interpelację, w której proponuje powołanie pełnomocnika i radę. Argumentuje w niej, że wniosek składa także w imieniu prezydenta Trzaskowskiego, "osoby zapracowanej i mającej zapewne mało czasu na realizację pasji mężczyzny, męża i ojca".
Do zadań pełnomocnika należałoby inicjowanie działania dotyczącego podnoszenia standardów usług medycznych, promocji zatrudnienia czy aktywizacji zawodowej, a przede wszystkim równouprawnienia mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia.
– Apeluję o to do prezydenta jak mężczyzna do mężczyzny. Ojcowie, mężowie, pracownicy i pracodawcy też podlegają presji, mogą być ofiarami mobbingu w pracy. Poza tym Warszawa ma 21 pełnomocników. Prezydent powołał ostatnio pełnomocniczkę ds. kobiet – dodał Lasocki w rozmowie z "Wyborczą".
Na spełnienie postulatu Lasockiego się jednak nie zanosi. Dlaczego? Skwitował to rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. – Radny wystawił sobie intelektualne świadectwo, niech ocenią to wyborcy – wyjaśnił.
Pomysł nie przypadł też do gustu innym radnym. Zdaniem Aleksandry Śniegockiej z Koalicji Obywatelskiej propozycja radnego Lasockiego dowodzi, że kompletnie nie rozumie sytuacji kobiet.
"(…) woli udawać że nie widzi przemocy domowej (także ekonomicznej), mobbingu, molestowania seksualnego, nierówności płac, braku dostępu do antykoncepcji i aborcji" – napisała Śniegocka na Twitterze.
Rafał Trzaskowski w maju zapowiedział utworzenie urzędu pełnomocnika ds. kobiet. Do jego zadań należy prowadzenie analiz sytuacji społecznej i zdrowotnej mieszkanek Warszawy czy jakości świadczonych dla nich usług publicznych. Ma także wdrażać programy na rzecz kobiet – antyprzemocowe czy równościowe.