Fenomen "Gazety Polskiej Codziennie". Sprzedaż szoruje po dnie, a wpływy rekordowe

"Gazeta Polska Codziennie" to ewenement wśród dzienników. Notuje największy spadek sprzedaży, ale największy wzrost wpływów reklamowych.
"Gazeta Polska Codziennie" to ewenement wśród dzienników. Notuje największy spadek sprzedaży, ale największy wzrost wpływów reklamowych. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Jak to możliwe, że gazeta, która odnotowuje największy spadek sprzedaży wśród dzienników, notuje jednocześnie potężny wzrost wpływów reklamowych? To proste, od 2015 roku w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość.


Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, które przytacza "Press", wynika, że w maju 2019 roku wśród dzienników największy spadek sprzedaży zanotowała właśnie "Gazeta Polska Codziennie" – o ponad 11 proc. w porównaniu do maja 2018 roku.

Jednocześnie "GPC" może pochwalić się zdecydowanie największym wzrostem wpływów reklamowych: o 56 proc., do 10,9 mln zł. Godny odnotowania wzrost wśród gazet codziennych zanotował w tej kategorii właściwie jeszcze tylko "Puls Biznesu", jednak o wiele niższy niż "GPC" – o prawie 22 proc. Reszta branży zaliczyła spadki – dla przykładu "Fakt" o 41 proc., "Przegląd Sportowy" o 12 proc., a "Gazeta Wyborcza" o 8,5 proc.

"Nieoficjalny organ partyjny"
Skąd taki wzrost wpływów reklamowych? To proste, odkąd rządzi PiS, na ratunek prawicowym tytułom ruszyły spółki skarbu państwa. Według medioznawcy Tadeusza Kowalskiego, którego cytuje "Press", w "GPC" mogły inwestować spółki skarbu państwa podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego.


– To nieoficjalny organ partyjny, w czasie kampanii spółki skarbu państwa, które dostarczają największej części przychodu, być może zwiększyły wydatki. To nie ma związku z poprawą efektywności, bo nakład "GPC" spadał i to szybciej niż rynek ogólnie – analizował prof. Kowalski.

Na przykład w maju "Gazeta Wyborcza" podała, ze banki, w których głównym udziałowcem jest skarb państwa (PKO BP, Pekao SA i Bank Pocztowy) kupowały w "GPC" reklamy mimo spadającej sprzedaży. Banki miały według informacji "GW" wspierać prawicowy dziennik na prośbę kuzyna prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Chodzi o Grzegorza Tomaszewskiego, członka rady nadzorczej spółki Srebrna i prezesa zależnej od Srebrnej spółki Forum, która wydaje "Gazetę Polską Codziennie". Tomaszewski jest także członkiem zarządu spółki Niezależne Słowo, wydawcy tygodnika "Gazeta Polska", oraz członkiem rady Fundacji Niezależnych Mediów. 

źródło: Press
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii