Odeszła jedna z największych legend Polskiego Radia. Nie żyje słynna Wisia z Matysiaków

Nie żyje Ludmiła Łączyńska (po lewej), słynna Wisia z powieści "Matysiakowie" w Polskim Radiu. Zdjęcie z 2001 r.
Nie żyje Ludmiła Łączyńska (po lewej), słynna Wisia z powieści "Matysiakowie" w Polskim Radiu. Zdjęcie z 2001 r. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Z Teatrem Polskiego Radia była związana od roku 1952. Rolę Wisi w powieści radiowej "Matysiakowie" emitowanej w Jedynce grała nieprzerwanie od roku 1957 aż do teraz. Nie żyje Ludmiła Łączyńska, aktorka o charakterystycznym głosie nierozerwalnie związana z najsłynniejszą radiową rodziną z ulicy Dobrej w Warszawie.


Ta smutna informacja znalazła się na profilu Teatru Polskiego Radia na Facebooku. "Odeszła nasza Wisia, babcia Wisia, bo tak o niej mówiliśmy w radiu. Wielki smutek" – napisano o śmierci Ludmiły Łączyńskiej. Aktorka urodziła się 24 kwietnia 1923 w Lublinie, zmarła w sobotę 3 sierpnia, mając 96 lat. Ludmiła Łączyńska miała na koncie ok. 20 niedużych ról w serialach i filmach. Jedak to mikrofon i studio radiowe były całym jej światem, gdzie spędziła ponad 60 lat życia.

Postać Wisi, czyli Jadwigi Matysiakowej, była fundamentem całego słuchowiska. Ludmiła Łączyńska występowała też w wielu spektaklach i słuchowiskach Polskiego Radia oraz m.in. w dawnym niezmiernie popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie".
Ludmiła Łączyńska nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi "Wisi" Matysiakowej od 1957 r. Jak podaje Polskie Radio, sierpniowe odcinki z udziałem aktorki zostały już nagrane i słuchacze Jedynki jeszcze je usłyszą.

– Ostatnie nagrania odbywały się w domu aktorki. Realizatorzy jeździli tam i montowali potem materiał. Jeszcze w dwóch sierpniowych odcinkach usłyszymy jej niezwykłe dobro – poinformował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
– Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt – wspomina dyrektor Kukuła.


"Matysiakowie" są na antenie Jedynki po dziś dzień (choć pojawiały się zakusy, by audycję zdjąć z anteny, po protestach słuchaczy nie zdecydowano się na taki krok). Na Powiślu, gdzie "mieszka" radiowa familia, jest nawet Skwer Radiowej Rodziny Matysiaków.

źródło: polskieradio.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie