Na balkonie lepiej zachować umiar. Sprawdź, za co możesz dostać mandat

Na balkonie (nawet własnym) trzeba zachować umiar. Nie wszystko jest dozwolone i można dostać mandat. Zdjęcie poglądowe.
Na balkonie (nawet własnym) trzeba zachować umiar. Nie wszystko jest dozwolone i można dostać mandat. Zdjęcie poglądowe. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Balkon wydaje się idealnym miejscem, by rozpalić grilla, delektować się papierosem czy rozwiesić pranie. Ale czy to wszystko jest dozwolone? Możecie myśleć, że przecież cały czas jesteście w swoim mieszkaniu, ale nie ma tak łatwo. Trzeba się liczyć z ograniczeniami, bo za zbytnią swobodę na balkonie może grozić nawet mandat.


Niektórzy traktują balkon, jak normalną część swojego mieszkania. Teoretycznie to normalne podejście, bo przecież mamy ten kawałek przestrzeni na zewnątrz, który chcemy wykorzystać. Problem w tym, że nasze pomysły nie wszystkim muszą się spodobać. Mało tego, czasami możemy nawet nieświadomie łamać przepisy. Warto poświęcić chwilę, by sprawdzić, z czego lepiej zrezygnować, jeśli chodzi o zachowania na balkonie.

Czego nie robić na balkonie?
Ciepłe miesiące to zawsze kusząca opcja, by rozpalić grilla. Nie róbcie tego nigdy na balkonie, bowiem art. 82 kodeksu wykroczeń jasno określa, że "kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się (...) polegających na: niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."

Pamiętajcie że nawet rozwieszone zbyt mokre pranie może stanowić problem. Wspólnoty mieszkaniowe czasem tego zabraniają w oparciu o art. 75. § 1 KW. W końcu chyba sami nie chcielibyście, by coś kapało wam na głowę. To samo dotyczy np. trzepania dywanów, wylewania płynów czy wyrzucania śmieci.


Jeśli przyjdzie wam do głowy uprawiać seks na balkonie albo opalać się bez skrępowania, też musicie liczyć się z konsekwencjami. Wszystko na podstawie art. 140 KW, w którym mowa o "nieobyczajnych wybrykach".

A co z paleniem papierosów? Tu wiele zależy od naszych sąsiadów, którym tytoniowy dym może przeszkadzać. Ogółem przepisy nie zabraniają palenia na balkonie, ale nasze zachowanie może być dla niektórych uciążliwe. I wszystko może skończyć się nawet w sądzie.

No i wreszcie imprezowanie. Głośna muzyka, krzyki czy inne wybryki to udręka dla waszych sąsiadów. Jeszcze gorzej, gdy wszystko dzieje się do białego rana, a wy naruszycie przepisy pod wpływem alkoholu. Wtedy mandat może okazać się naprawdę wysoki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
INNPoland 0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Co by się stało, gdyby wszyscy mieli okres? Koniecznie pokaż ten filmik swojemu facetowi
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą