Majątek Jerzego Staraka wyceniany jest na prawie 6 mld złotych. Biznesmen rządzi rynkiem leków w Polsce

Jerzy Starak jest szósty na liście najbogatszych Polaków.
Jerzy Starak jest szósty na liście najbogatszych Polaków. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Jako właściciel największego producenta leków w Polsce Jerzy Starak praktycznie rządzi na krajowym rynku farmaceutycznym. Ale Starak nie ogranicza się wyłącznie do produkcji i sprzedaży leków, biznesmen jest udziałowcem w wielu firmach, a łącznie jego majątek wycenia się na prawie 6 mld złotych.


Niewątpliwie perłą w koronie majątku Jerzego Staraka jest Polpharma. To największy producent leków w kraju i zdecydowany lider na rynku farmaceutycznym w Polsce. Polpharma posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie, oraz siedem ośrodków badań i rozwoju. Jerzy Starak jest największym udziałowcem Polpharmy, którą kieruje poprzez swoją spółkę Spectra Holding. Polpharma zatrudnia łącznie około 7,5 tysiąca pracowników.

Warto jednak podkreślić, że Starak inwestuje także w inne firmy farmaceutyczne. W 2005 r. przejął spółkę Medana z Sieradza, specjalizującą się w lekach dla dzieci, a w 2012 r. kupił większościowy pakiet akcji Polfy Warszawa. W ostatnich latach w skład Grupy Polpharma weszły Chimpharm Santo i Bioceros. Pierwsza jest największym producentem leków w Kazachstanie, druga to holenderska spółka biotechnologiczna.

Jerzy Starak swoje imperium budował już od czasów PRL. Później, już w latach 90., wprowadzał na polski rynek takie marki jak Bols, Colgate-Palmolive czy Nutricia. Starak ma też udziały w firmie Herbapol Lublin oraz w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Ta ostatnia spółka jest producentem znanego i popularnego oleju Kujawskiego.


Majątek biznesmena wyceniany jest na blisko 6 miliardów złotych, co sprawia, że na liście najbogatszych Polaków sporządzanej przez tygodnik "Wprost" Jerzy Starak jest na szóstym miejscu. Biznesmen ma dwoje potencjalnych spadkobierców fortuny: pasierba Piotra i jego młodszą siostrę Julię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu

INNPOLAND