Ile wody dziennie zużywasz? A twoja pralka? Oto lista urządzeń, które mogą być bardziej “eko”

Gospodarstwo domowe może być bardziej eko - wszystko zależy od urządzeń takich jak pralka, lodówka, czy zmywarka
Gospodarstwo domowe może być bardziej eko - wszystko zależy od urządzeń takich jak pralka, lodówka, czy zmywarka Fot. 123rf.com / ronstik
Rozmiar nie ma już znaczenia, podobnie jak kolor, czy design. Dzisiaj wybierając sprzęty domowego użytku w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę tylko jedno kryterium: ekologii. Dlaczego tak drastycznie? Bo nie mamy już za bardzo czasu, aby udawać, że katastrofa klimatyczna nie istnieje.


Nie mamy też komfortu, którym cieszyliśmy się dość długo, a mianowicie zaprzeczać, że nasze osobiste wysiłki w kierunku ochrony Ziemi “to kropla w morzu potrzeb”. W pewnym sensie nadal tak, dzisiaj tak naprawdę każda taka kropla będzie na wagę złota.

Oczywiście, nadal możemy udawać że nie jest aż tak źle, ale fakty są inne. Aby się o tym przekonać wystarczy sprawdzić, jak szybko w ostatnich latach przesuwa się w kalendarzu Dzień Długu Ekologicznego, czyli moment w którym wykorzystaliśmy całość zasobów naturalnych, które Ziemia może samoistnie w danym roku odnowić.

W tym roku na kredyt zużywamy wodę, paliwa kopalne, surowce, glebę i lasy od 29 lipca. Jeszcze w 1987 roku data ta przypadała na 23 października.

Sytuacja nie wygląda lepiej gdy oderwiemy się od ziemi. W maju tego roku stacja pomiarowa na Hawajach zarejestrowała stężenie dwutlenku węgla w atmosferze na poziomie 415,26 ppm. Ostatni raz, kiedy można by odnotować taką wartość, miał miejsce… trzy miliony lat temu. Naukowcy dają nam niewiele czasu. Ich zdaniem, jeśli pewnego dnia wskaźniki pokażą wartość wyższą niż 450 ppm zmiany klimatyczne staną się nieodwracalne.

Przedsmak tego, co oznacza w tym kontekście słowo “zmiana” mieliśmy w tym roku, kiedy klęski upałów dotykały kolejne europejskie miasta, a w mediach co jakiś czas pojawiały się apele, aby oszczędzać wodę. Biorąc pod uwagę, że zasoby tego surowca w Polsce odpowiadają tym, jakimi dysponuje Egipt, nie są one bezzasadne.


Co możemy zrobić, aby dołożyć swoją cegiełkę do projektu pod tytułem “Stop katastrofie klimatycznej”? Przede wszystkim spojrzeć krytycznym okiem na swoje własne nawyki, ale i sprzęty, które konsumują najwięcej energii i wody.

Woda: ile realnie zużywamy?
Zgodnie z zaleceniami dietetyków codziennie powinniśmy pić około 1,5 litra niegazowanej wody. Fakt, że czasem nie jesteśmy w stanie skonsumować nawet tej ilości, pozwala nam wierzyć, że właściwie nie konsumujemy wody nadmiernie. Błąd. Każdy z nas konsumuje dziennie średnio… 150 litrów.

Na tak duże zużycie składa się na przykład spłukiwanie toalety (20-40 litrów dziennie) czy ręczne mycie naczyń (4-7 litrów). Przeciekająca uszczelka, z której co sekundę ucieka kropla wody to natomiast tygodniowa strata rzędu nawet 90 litrów.

Sprzęty wodooszczędne: jak wybrać pralkę i zmywarkę
Kiedy znamy już średnie “ludzkie” zużycie wody, można próbować zgadnąć, ile w jednym cyklu prania zużywa jej pralka. Odpowiedź zaskakuje: ta wartość może sięgać nawet 100 litrów na jeden cykl prania. Nie trzeba więc chyba tłumaczyć, jak duże znaczenie ma w tym przypadku wybór urządzeń, które będą w stanie ten wydatek zmniejszyć.

Wśród dzisiejszych pralek można znaleźć sprzęty zdecydowanie bardziej oszczędne pod względem poboru wody. Wystarczy zwrócić uwagę na ten właśnie “szczegół” podczas zakupów - albo skonsultować się z pracownikiem elektromarketu.

Producenci kładą dzisiaj duży nacisk na ekologię, a doradcy w sklepach takich jak MediaMarkt muszą za tymi nowinkami nadążać. W efekcie to właśnie oni są najbardziej zorientowani w "zielonych" technologiach i mają największe rozeznanie, w jakich warunkach sprawdzi się konkretne rozwiązanie.

Zapytani o to, jaka marka posiada szeroki wachlarz opcji w kategorii wodooszczędnych pralek, jako jeden z pierwszych wyborów wskażą prawdopodobnie LG. Producent ten zadbał, aby wybrane modele z jego oferty nie pobierały więcej niż 33 litry wody na jeden cykl prania.

Najbardziej wodooszczędne modele pralek LG:
F2J6TY1W
F4J7TY1W
F0J6WY1W
LG F4J6TG0W

Sporo wody potrafią również pobierać zmywarki. Jeszcze do niedawna dyskusje nad zasadnością zakupu takiego urządzenia toczyły się w wielu domach w najlepsze. Zmywarki bywały postrzegane jako urządzenia, które nie nadają się dla małych gospodarstw domowych, bo ich zapełnienie zajmuje zbyt dużo czasu.

Tymczasem, biorąc pod uwagę wspomniane zużycie wody podczas prania ręcznego i porównując go z tym, ile pobiera oszczędna zmywarka, bardzo łatwo można ten argument obalić. Ilość wody pobierana podczas jednego cyklu nie musi przekraczać 6 litrów.

Wśród producentów wodooszczędnych urządzeń warto zwrócić uwagę na Whirpool. Niektóre modele tej marki wyposażone są w Green Tank, czyli zbiornik na wodę używaną do ostatniego cyklu płukania. Po przefiltrowaniu zostaje ona ponownie wykorzystana, kiedy kosz na naczynia się zapełni.

Energooszczędne zmywarki Whirpool:
WIO3T32365
WSIO3T1256PEX

Plastik nie jest fantastic
Poruszając temat wody nie sposób nie zastanowić się nad kondycją dużych zbiorników. A kondycja mórz i oceanów z roku na rok staje się coraz gorsza. Nie można ukrywać, że winę za to ponosimy my - ci, którzy odpakowując nową pralkę czy zmywarkę wyrzucamy gdzie popadnie kilometry folii bąbelkowej i metry kwadratowe kartonu.

Ostrożne dane szacunkowe mówią o tym, że mikroplastikiem zanieczyszczonych jest obecnie 66 proc. wód na świecie. W okolicach roku 2051 populacja ryb ma być natomiast mniej liczna, niż liczba plastikowych odpadów dryfujących po powierzchni.

Zmniejszenie lub zwiększenie produkcji plastikowych opakowań i butelek to kwestia w dużej mierze zależna od nas - konsumentów. To, czy nadal będziemy kupować hektolitry wody zapakowane plastikowe butelki, czy raczej zadowolimy się jedną, filtrującą, a zapasy będziemy uzupełniać z kranu, zależy tylko od nas.
Oszczędzaj energię - nie tylko ze względu na finanse
Mniejsze nakłady energetyczne, czyli niższe rachunki - to jeden z argumentów, który zwykle przemawia do nas najbardziej, gdy zamiast zakupu lodówki klasy A bez “plusów” decydujemy się jednak na tą, która ma tych plusów dwa albo trzy.

Ekonomia ekonomią, ale warto wziąć również pod uwagę fakt, że to między innymi właśnie elektrownie w największym stopniu przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery - spalając węgiel, oraz konsumując nieodnawialne źródła energii - takie jak gaz ziemny.
Jasne, pobór energii przez nasze domowe urządzenia to kropla w morzu potrzeb, ale znów - wiele takich kropel zawsze skuteczniej będzie drążyło skałę niż jedna.

Ekologiczną modernizację naszego domu warto zacząć od rzetelnej oceny, które sprzęty są najbardziej prądożerne. Aby tego dokonać nie trzeba specjalistycznych ekspertyz - wystarczy zwykły miernik, dostępny w najbliższym MediaMarkt.

Wyposażeni w niezbędną wiedzę, możemy przystąpić do wyboru energooszczędnych sprzętów.

Energooszczędne lodówki LG:
GBB72MCEFN
GBB72NSDFN
GSL761SWYV
GSJ761PZXV

Przy zakupie lodówki zwróćmy uwagę na klasę efektywności energetycznej i roczne zużycie prądu. Urządzenia posiadające klasę A+++ są obecnie najbardziej energooszczędne.

Planując rozkład urządzeń i pomieszczeń, warto pamiętać o tym, aby nie umieszczać obok siebie kuchenki oraz lodówki – ciepło wydzielające się podczas gotowania będzie prowadziło bowiem do częstszego włączania się lodówki, a co za tym idzie, do większego zużycia energii elektrycznej.

Tryb “eco” posiadają nawet sprzęty, których z reguły o to nie podejrzewamy, na przykład telewizory. Funkcja oszczędzania energii to nie tylko niższy pobór prądu, ale na przykład szybsze przechodzenie w tryb stand-by lub wygaszanie ekranu podczas korzystania z internetowych aplikacji, na przykład do słuchania muzyki. Tryb eco posiadają wszystkie modele telewizorów Sony.

Telewizory Sony z trybem eco:
KD75XG8596 A+
KD65XF9005 A
KD55XG8505 A
KD65XG8096 A

Na stan naszego środowiska ma dzisiaj praktycznie każdy wybór konsumencki, jakiego dokonujemy. Codzienne dobre praktyki związane z segregowaniem śmieci i oszczędzaniem wody to jedno. Warto jednak pamiętać, że zakup urządzeń gospodarstwa domowego to zobowiązanie na lata - ekologiczne raty będziemy spłacać sługo. Ich wysokość zależy tylko i wyłącznie od nas.

Artykuł powstał we współpracy z MediaMarkt.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie