Caster Semenya nie wystąpi na Mistrzostwach Świata! "Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale..."

Caster Semenya w zeszłym roku startowała na Memoriale Kamili Skolimowskiej. Nie dała innym żadnych szans w biegu na 400 metrów
Caster Semenya w zeszłym roku startowała na Memoriale Kamili Skolimowskiej. Nie dała innym żadnych szans w biegu na 400 metrów Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Południowoafrykańska lekkoatletka od lat budzi ogromne emocje w świecie sportu. Rywalki zarzucają jej zbyt duży poziom testosteronu, dzięki któremu zyskała nieuczciwą przewagę. Szwajcarski sąd zdecydował, że Caster Semenya nie wystąpi na nadchodzących Mistrzostwach Świata. Miała bronić tytułu w biegu na 800 m.


To pokłosie przełomowych zmian w przepisach regulujących zasady rywalizacji. Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów muszą go obniżać farmakologicznie. W nowych przepisach IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) ma pojawić się kobieca klasyfikacja – zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci. Z badań wynika, że mają przewagę w biegach od 400 m do jednej mili.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił 1 maja apelację Caster Semenyi ws. regulacji przepisów. Teraz szwajcarski sąd uchylił regulację zastosowaną tymczasowo tylko w odniesieniu do zawodniczki z RPA. To jednak nie oznacza końca toczącego się wiele lat sporu.– Ona cały czas mówi, że światowa federacja działa przeciwko niej, ale narzucone normy obowiązują wszystkich. Ma chromosomy XY, jak mężczyzna. Seria badań hormonalnych wykazała, że jest osobą hiperandrogeniczną – skomentował sprawę Jose Maria Odriozola, członek rady IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych).
Jose Maria Odriozola
członek rady IAAF

Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale pod względem biologicznym Caster jest mężczyzną. W pewnych aspektach odbiegającą od typowych mężczyzn pod względem anatomicznym. Ma ogromną przewagę nad kobietami.

Odrizola jest również profesorem biochemii. Dodał, że Semenya ma wyższy poziom testosteronu niż większość mężczyzn. – Jestem bardzo zawiedziona, że nie będę mogła bronić tak ciężko wywalczonego tytułu na 800 m, ale to nie zniechęci mnie do kontynuowania walki o prawa człowieka wszystkich zawodniczek, których to dotyczy – skomentowała Semenya.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce odbędą się w katarskiej Dausze w dniach 27 września - 6 października.

Źródło: sport.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
WYWIAD 0 0Posłanka PO "dopadła" kolejnego hejtera z internetu. Tłumaczy, dlaczego im nie odpuści
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Samsung 0 0Jak żyć szybko i nie zwariować? Oto gadżety, które ci w tym pomogą
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry