
Aktualizacja: firma zmieniła nazwę z LimeBands na LimeZone, ale dalej sprzedaje te same opaski. Więcej informacji na końcu artykułu.
News o biznesie młodych Polaków szybko podchwyciły media. Temat o takiej rewolucji jest bardzo nośny i ważny społecznie - tylko jeden post Zbigniewa Hołdysa miał 8,6 tysiąca udostępnień. Teraz mediom pozostaje prostować te informacje (choć niektóre portale usunęły artykuły), a nabywcom - mieć się na baczności.
Zasada działania opaski przypomina papierek lakmusowy. Nanosimy kroplę napoju w odpowiednie miejsce, jeśli zmieni kolor na niebieski, to znak, że ktoś nam coś dorzucił. Jednak opis opaski wprowadza w błąd. Tabletka gwałtu to nie to samo co GHB.
spora, w wielu przypadkach w organizmie ofiary stwierdzono kombinacje różnych
związków" - czytamy w artykule poświęconym pigułkom gwałtu.
Najczęściej stosowane są GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy), jego lakton GBL, BDO (1,4-butanodiol), pochodne benzodiazepiny (między innymi flunitrazepam), metakwalon, klonidyna.
Czytaj więcej
"Opaska jest zawodna. Może potwierdzić obecność GHB, ale zamienników już nie. Według badań aż 3/4 incydentów z użyciem tzw. "pigułki gwałtu" dotyczy innych substancji: pochodnych GHB (GBL, BDO) oraz leków nasennych (np. zolpidem, Stilnox) i przeciwlękowych (np. alprazolam, Xanax)" - czytamy w poście Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. To grupa aktywistów, która zajmuje się edukacją narkotykową i działaniami z zakresu szkód.
Na stronie LimeBands jest informacja mówiąca o tym, że np. kolor likieru może utrudniać interpretację testu. Sam niemiecki producent wymienia liczne drinki i napoje, które fałszują wynik. Nawet zwykła kranówka, piwo Budweiser, Corona Extra, Bailey’s Irish Cream, lub...Sex on the Beach,mogą zmylić opaskę (np. zabarwia się na podobny kolor w przypadku negatywnego i pozytywnego testu), a przez to i jej właściciela.
– Rodzi to dodatkowe obawy. Co ze wszystkimi nieprzetestowanymi napojami? Czy firma oczekuje, że klienci będą chodzić z listą autoryzowanych drinków i zrezygnują z próbowania nowych smaków? Znajomi edukatorzy uczulają mnie też, że takie testy do drinków mogą nie działać z mlekiem oraz ciemnymi napojami jak cola czy sok porzeczkowy – mówi w rozmowie z naTemat Jerzy Afanasjew, aktywista i edukator Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.
Używając opaski LimeBands mamy mniej niż 25% szans na wykrycie pigułki gwałtu, ponieważ bransoletka nie wykryje 3/4 środków tego rodzaju. To jednak nie wszystko, ponieważ wiele różnych napojów błędnie wskaże domieszkę GHB. Dochodzi więc nowe ryzyko - niesłusznego oskarżenia.
Afera na Facebooku
Choć nie da się ocenić, czy młodzi biznesmeni z premedytacją zmanipulowali nabywców, to internauci już wydali na nich wyrok i wystawiają negatywne recenzje na Facebooku. Dodatkowo zarzucane jest im to, że zapłacili za artykuły w mediach, a opaskę sprzedają dwa razy drożej niż w Niemczech (tam zestaw dwóch opasek kosztuje niecałe 5,5 euro), gdzie została wyprodukowana.
– Nie uważamy, abyśmy wprowadzili klientów w błąd. Przekazujemy tylko i wyłącznie informacje, które podaje nam producent, a kiedy są jakiekolwiek nieścisłości, od razu się z nim kontaktujemy i wyjaśniamy – mówi naTemat Dominika Sysło, pomysłodawczyni całego projektu LimeBands.
Jeśli chodzi o określenie "pigułki gwałtu", powszechnie to właśnie GHB jest tak nazywane najczęściej. Dodatkowo, producent używa tego samego określenia. Jeżeli ktoś uznaje to za wprowadzanie w błąd, informujemy, że nie jest to celowe działanie, a nasz zespół dopracuje to określenie na naszej stronie internetowej.
Polska jest szlakiem tranzytowym dla takich substancji. Ostatnie działania policji pokazały, że to GBL, a nie GHB, jest produkowany i porozprowadzany na potęgę. Na początku sierpnia CBŚP, KAS i prokuratura przejęła 1,2 tony GBL tj. prawie 2,5 miliona (!) działek.
– Niestety zjawisko jest zastraszająco powszechne, dotknęło również moich przyjaciół. A kiedy coś się stanie, służby są na ogół bezsilne. Nie chodzi też tylko o gwałt, bo również o kradzieże. Ofiarami padają zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy, co ciekawe, są głównym klientem produktu o którym rozmawiamy. Przestępcy nie dyskryminują – mówi Jerzy Afanasjew z SIN.
Zamiast ryzykowania własnym zdrowiem lub życiem radzimy zawsze pilnować swojego drinka i nie przyjmować napojów od nieznajomych. A przede wszystkim wszyscy razem powinniśmy więcej rozmawiać o ZGODZIE. Zgodzie na dotyk i poszanowanie granic. Np. jeśli próbujesz nawiązać znajomość, ale słyszysz "nie", wrzuć na luz i spróbuj innym razem.
Aktualizacja
Z kontrowersjami medialnymi związek ma zablokowanie przez nas sekcji recenzji na naszej stronie na Facebooku. Recenzje pochodziły od osób, które nigdy nie były naszymi klientami , a ich treść nie była obiektywna.
Oprócz badań, na naszej stronie został opublikowany spis drinków, w reakcji z którymi wynik testu może okazać się fałszywy lub trudniejszy do prawidłowego odczytania.
Wyniki badań przeprowadzonych przez Laboratorium Medycyny Sądowej w Kolonii wykazały, że bransoletka nie jest skuteczna w kontakcie z konkretnymi napojami, o których klient jest informowany w udostępnionej przez nas tabeli, w sekcji "Badania".