Małgorzata Kidawa-Błońska oficjalnie została kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Wicemarszałek Sejmu została została liderką listy do Sejmu w Warszawie. Przypominamy najważniejsze momenty politycznej kariery posłanki Platformy Obywatelskiej.
Kidawa-Błońska – kariera polityczna Małgorzata Kidawa Błońska urodziła się w 1957 roku w Warszawie. Ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 r. należy do Platformy Obywatelskiej. W 2005 r. z listy tej partii została wybrana na posłankę V kadencji w okręgu warszawskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat poselski.
W wyborach w 2011 r. z powodzeniem ubiegała się o reelekcję z 2. miejsca na stołecznej liście PO. Z kolei w 2014 r. została powołana na rzecznika prasowego rządu Donalda Tuska i sekretarza stanu w KPRM.
W 2015 r. została ponownie rzecznikiem prasowym rządu w gabinecie Ewy Kopacz. Tę funkcję zakończyła pełnić w momencie, gdy została ogłoszona kandydatką rządzącej koalicji na stanowisko marszałka Sejmu w miejsce Radosława Sikorskiego.
W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 r. Kidawa-Błońska startowała jako liderka listy PO w okręgu podwarszawskim i uzyskała reelekcję. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji została wybrana na wicemarszałka Sejmu.
Kandydatka na premiera
3 września Grzegorz Schetyna ogłosił, że Kidawa-Błońska będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Chwilę po ujawnieniu tej informacji przyznała, że Polska jest teraz w "bardzo trudnym momencie" – Ludzie chcą, żeby Polska była krajem, gdzie wszyscy szanują się nawzajem – wskazywała.
Kidawa-Błońska – życie prywatne Kidawa-Błońska jest prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej. Jej mężem jest reżyser filmowy Jan Kidawa-Błoński, z którym ma syna Jana.