Władze Zakopanego bronią krzyża na Giewoncie. "To ideologiczny atak"

W ostatniej nawałnicy w wyniku porażenia piorunem zginęło 5 osób.
W ostatniej nawałnicy w wyniku porażenia piorunem zginęło 5 osób. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Władze Zakopanego wydały oficjalne stanowisko w sprawie zabytku na Giewoncie. Burmistrz miasta odpowiedział na komentarz prof. Jana Hartmana, który napisał, że metalowy krzyż na szczycie góry jest śmiertelnie niebezpieczny.


Prof. Jan Hartman opublikował niedawno na Twitterze wpis mówiący o tym, że "krzyż nadal zabija". W felietonie na łamach "Polityki" filozof nawoływał do jego likwidacji, sugerując, że metalowa konstrukcja może "zwiększać prawdopodobieństwo porażenia osób przebywających na szczycie".


W obronie krzyża stanęły jednak władze Zakopanego. Burmistrz wraz z zarządem przyznał, że - w imieniu górali i mieszkańców miasta - nie wyraża zgody na "takie traktowanie krzyża, który nasi przodkowie z wielkim trudem i poświęceniem ustawili na Giewoncie".


"Wypowiedź Pana Profesora bardzo nas wszystkich dotknęła (…) Teraz podejmujemy kolejne wyzwanie – obrony krzyża, którego zawsze broniliśmy i bronić nadal będziemy. Interweniowaliśmy, gdy krzyż wymazywany był na fotografiach i obrazach, tym bardziej musimy interweniować, gdy żąda się publicznie jego fizycznego usunięcia" – czytamy w oświadczeniu.

Władze Zakopanego same podkreśliły, że trudno jest im "zgodzić się z argumentacją (…) dotyczącą realnego zagrożenia jakie stwarza krzyż". "Góry są miejscem pięknym, ale także niebezpiecznym. W codziennym życiu nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych chociażby z ruchem drogowym, tym bardziej nie jest możliwe wyeliminowanie zagrożeń w górach" – napisano.


"Usunięcie krzyża z Giewontu nie podniesie bezpieczeństwa w Tatrach, dlatego taka propozycja jest przez nas odbierana jedynie jako ideologiczny atak, któremu musimy się przeciwstawić" – podsumował burmistrz Leszek Dorula wraz ze swoimi zastępcami - Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Tomaszem Filarem.

Przypomnijmy, że po tragedii w Tatrach, gdy pod koniec sierpnia na Giewoncie 4 osoby zginęły a ponad 100 zostało rannych, pojawił się pomysł zdjęcia metalowego krzyża z Giewontu. Konstrukcja przyciąga bowiem uderzenia piorunów. Murem w obronie zabytku stanęło m.in. Radio Maryja.

źródło: Zakopane.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy