"Jeden mężczyzna, jedna kobieta i ich dzieci". Kaczyński o "polskim" modelu rodziny

Jarosław Kaczyński przypomniał o "tradycyjnym modelu rodziny".
Jarosław Kaczyński przypomniał o "tradycyjnym modelu rodziny". Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Lublinie wskazywał na wartości najważniejsze dla PiS. Lider partii mówił o tradycyjnym modelu rodziny, a także zapewniał, że jego ugrupowanie chce umacniać polską demokrację.


– Tutaj dzisiaj w Lublinie bije serce Polski – krzyczał Rafał Bochenek, który prowadził konwencję PiS w Lublinie. Następnie wszyscy odśpiewali: "Polska biało-czerwoni.

– Nawet nasza konkurencja wczoraj mówiła, że jutro będzie lepiej – komentował Bochenek, i tym samym wbił szpilę Koalicji Obywatelskiej, która w piątek zorganizowała swoją konwencję.

Na początku oklaskami przywitano też Beatę Szydło i Mateusza Morawieckiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał głos jako pierwszy, choć wcześniej na scenie pojawili się beneficjenci programu 500+.

– Każda zorganizowana grupa ma jakiś plan, a u jego podstaw jest system wartości. My też taki plan i system wartości mamy i on się nie zmienił. Ale zmieniły się okoliczności, bo kontekst jest inny – mówił.

– Nasz system wartości jest skonstruowany wokół tego, co wszyscy jak sądzę traktujemy jako najważniejsze - godności człowieka i jego życia. Ochrona życia jest przez nas traktowana szeroko. To ochrona przed eutanazją, aborcją na życzenie i całą ideologią, która wartość ludzkiego życia podważa – podkreślał Kaczyński.


Polity zauważył, że "człowiek, by być godnym, musi być wolny na dwa sposoby: od opresji i zakazów, ale także musi mieć wolność do działania".

– Wielkim finałem tego procesu była "Solidarność", największy ruch społeczny, który ukształtował nasz naród. "Solidarność" to także gotowość służenia innym i niesienia pomocy. To spoiwo wspólnoty, która wymaga spełnienia dwóch warunków: równości i sprawiedliwości. Dążymy do równości, i to uzyskujemy, co pokazują dane – tłumaczył.


Rodzina według PiS
– Człowiek jest istotą społeczną, tworzy wspólnoty, a dwie są fundamentalne. Pierwsza z nich to rodzina. Jeden mężczyzna, jedna kobieta, w stałym związku oraz ich dzieci. Taki model rodziny ma dzisiaj wielu przeciwników. Rodzina tak rozumiana jest atakowana. Między kobietami i mężczyznami ma być równość, ale każdy z nas rodzi się kobieta albo mężczyzną. I tak ma w Polsce zostać – zapowiadał Kaczyński.


Szef PiS przekonywał, że w dziejach naszego narodu sytuacja układała się tak, że wielką rolę w jego kształtowaniu i obronie odgrywał Kościół katolicki.


– Chrześcijaństwo jest częścią naszej tożsamości narodowej. Kościół jest ważny dla Polaków i polskich patriotów. Niezależnie od tego, czy jest ktoś wierzący, jest agnostykiem czy niewierzącym. Odrzucamy nihilizm, który wszystko niszczy – oznajmił w Lublinie.

– Europejskość to wielka kultura oparta o chrześcijaństwo, grecką filozofię i prawo rzymskie. Jesteśmy pełnoprawnymi Europejczykami, także w sensie kulturowym. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, żeby przeciwstawiać europejskość polskości. Polska pozostanie wyspą wolności. Chcemy umacniać polską demokrację – dodawał Kaczyński.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi