Zmiany składek ZUS drastycznie odbiją się na firmach. Będą zarabiać o wiele mniej "na rękę"

Zmiany w składkach na ZUS odbiją się na lepiej zarabiających przedsiębiorcach
Zmiany w składkach na ZUS odbiją się na lepiej zarabiających przedsiębiorcach Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Jeśli planowana przez Prawo i Sprawiedliwość reforma ZUS dojdzie do skutku, to mocno uderzy po kieszeniach polskich przedsiębiorców. Dostaną znacznie mniej pieniędzy "na rękę".


Rząd PiS zapowiedział, że składka będzie uzależniona od dochodu. – Po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli (ZUS-PAP) od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują – powiedział premier Mateusz Morawiecki.Co to może oznaczać w praktyce dla lepiej zarabiających przedsiębiorców, czyli tych rozliczających się z fiskusem za pomocą podatku liniowego? Drastyczny spadek dochodów na rękę.

"Gdyby rząd 'na twardo' wprowadził składki na ZUS od dochodu, to przy dzisiaj obowiązujących stawkach (na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zdrowotne oraz na fundusz pracy) przeciętny, powyższy przedsiębiorca (płacący podatek liniowy) i osiągający dochód w wysokości 20 tys. zł zarobiłby na rękę aż o niemal jedną trzecią mniej!" – podaje "Rzeczpospolita". Czyli zamiast 15,4 tys. zł, zostałoby mu 10,4 tys. zł - właśnie przez wzrost składek na ZUS.

Z kolei przedsiębiorcy z miesięcznym dochodem wynoszącym 5000 zł płaciliby 2154 tys. zł składek na ZUS, przy 10 tys. zł dochodu - 4309 zł, a przy 15 tys. zł - 6463 zł."Rzeczpospolita" dodaje, że to tylko scenariusz przy "twardych" założeniach. Może się to zmienić jeśli np. rząd PiS wprowadziłby limit dochodu, od którego będą liczone składki.


Źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii