PiS jeszcze zatęskni za Timmermansem. Miażdżące słowa jego następczyni o rządzie "dobrej zmiany"

Věra Jourová ma zostać następczynią Fransa Timmermansa.
Věra Jourová ma zostać następczynią Fransa Timmermansa. Fot. Twitter.com / @strakovka
Kiedy Czesi otwierają szampana, bo ich przedstawicielka w Parlamencie Europejskim Věra Jourová została wybrana na wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, na Nowogrodzkiej zabrakło powodów do radości. Jourová ma się bowiem zająć m. in. praworządnością w Polsce, a mówi się, że nie jest tak wyrozumiała, jak Frans Timmermans.


"F.Timmermans nie będzie już zajmował się problematyką praworządności, ale warto zapamiętać nazwisko jego następczyni. Věra Jourová wiąże przepływy finansowe z przestrzeganiem prawa" – napisał na Twitterze Leszek Miller.Były premier zacytował także jedną z wypowiedzi Jourovej, w której odnosiła się do zasad praworządności i konsekwencji ich łamania przez Prawo i Sprawiedliwość. "Pieniądze podatników z UE nie mogą pójść gdzieś, gdzie będzie tworzony dyktatorski reżim" – stwierdziła Czeszka.

To znaczy, że Jourová widzi jedno skuteczne rozwiązanie w walce z łamaniem praworządności w krajach Unii Europejskiej. Jej zdaniem należy zakręcić kurek z unijnymi pieniędzmi z dopłat.

Komisarz Jourová
Przed wyborem na wiceprzewodniczącą KE Jourová pełniła funkcję komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci. Wielokrotnie krytykowała otwarcie działania PiS w kwestiach sądownictwa, ale jej portfolio jest pełne także kwestii dotyczących równości płci oraz ochrony gender.

W 2017 roku, kiedy w Polsce trwały opozycyjne protesty przeciw zmianom w sądownictwie forsowanym przez PiS pisała na Twitterze: "Jesteśmy świadkami systemowego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Podział na władzę sądowniczą i wykonawczą jest w Polsce zagrożony".


Věra Jourová należała kiedyś co Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej. Od kilku lat jednak związania jest z partią ANO, na czele której stoi premier Czech Andrej Babisz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze