W Gdyni startuje 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku gwiazd nie zabraknie

Rusza 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Rusza 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Fot. Martyna Niecko / Agencja Gazeta
W Gdyni rozpoczął się najważniejszy polski festiwal filmowy. W konkursie głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wystartują filmy promowane nazwiskami gwiazd - nie tylko naszego, lokalnego formatu, ale i światowego. I nie chodzi tylko o to, że festiwal otworzy produkcja naszej najbliższej hollywoodzkiemu “światkowi” reżyserki Agnieszki Holland. Apetyty na podniesienie rangi wydarzenia ostrzy również obecność nowego partnera głównego.


O statuetkę Złotych Lwów powalczy w tym roku 19 filmów. Do soboty widzowie obecni na festiwalowych projekcjach będą mogli oceniać kino bardzo różnorodne: od natchnionych patriotycznie wielkich produkcji, przez kino arthousowe, aż po zaskakujące biografie.

Do 44. FPFF zakwalifikowały się aż cztery produkcje o tematyce historycznej: "Piłsudski" Michała Rosy z Borysem Szycem, "Legiony" Dariusza Gajewskiego o pokoleniu, któremu zawdzięczamy niepodległość “Kurier” Władysława Pasikowskiego, czyli opowieść o Janie Nowaku-Jeziorańskim.

W Gdyni będzie można również ocenić szanse polskiego kandydata do Oscara czyli filmu Jana Komasy “Boże Ciało”, a także sprawdzić, czy gusta publiczności Festiwalu Sundance pokrywają się z naszymi: w konkursie zobaczymy "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha z Krystyną Jandą, której główna rola uznana została tam uznana za najlepszą żeńską.


Projekcją w iście hollywoodzkim stylu będzie zapewne pokaz filmu Lecha Majewskiego, “Dolina Bogów”. Na ekranie zobaczymy między innymi Johna Malkovicha i Josha Hartnetta.

Sporym zainteresowaniem krytyki będzie się zapewne cieszyć "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego do której scenariusz napisał jego ojciec - Andrzej. Ciekawość widzów powinna z kolei wzbudzić produkcja Michała Węgrzyna: “Proceder” to obraz inspirowany historią warszawskiego rapera Tomasza Chady. Na festiwalu pojawi się również Borys Lankosz z adaptacją powieści Joanny Bator, “Ciemno, prawie noc”.

Pozostałe produkcje, startujące w konkursie głównym, można sprawdzić na stronie festiwalu. Informacją, na którą warto zwrócić uwagę sprawdzając program 44. FPFF jest ta, o obecności nowego partnera głównego, którym od tego roku jest Nespresso.

Nowy partner główny Nespresso
O tym, że producent jednej z popularniejszych kawowych kapsułek ze światem filmowym jest dość blisko związany nie świadczy tylko obecność George’a Clooney’a w reklamówkach marki. Nespresso wspiera wiele filmowych inicjatyw, więc obecność marki na Festiwalu w Gdyni nie powinna dziwić. Nespresso wspiera rozwój kinematografii aktywnie nie tylko promując filmowe festiwale, ale kreując własny, ukierunkowany na promocję młodych talentów.

Nespresso Talents to szansa dla każdego, kto szuka skutecznej trampoliny do profesjonalnego filmowego świata. Tematem tegorocznej edycji było hasło” “We are what we eat”. Zwycięskie trzyminutówki można obejrzeć na stronie Nespresso Talents, a będąc na festiwalu w Gdyni - podyskutować o najlepiej przyjętych produkcjach. W środę odbędzie się ich projekcja połączona z dyskusją, którą poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Gośćmi specjalnymi będą: aktorka Małgorzata Kożuchowska
oraz Anna Zoll – finalistka konkursu Nespresso Talents 2018.

Przez sześć festiwalowych dni Nespresso będzie również oficjalnym kawowym wyborem gości. Strefa Nespresso będzie znajdować się w Teatrze Muzycznym. Podczas codziennych poranków z Coffee Ambassador marki - Anną Oleksak, będzie można nie tylko spróbować idealnego cappuccino, ale dowiedzieć się, jak je zrobić. Sprawność baristy będzie można zdobyć również popołudniami, kiedy prezentowane będą kawowe koktajle inspirowane kultowymi filmowymi produkcjami.

Artykuł powstał we współpracy z Nespresso.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie