Zaczęło się. W Tatrach sypnęło śniegiem, wysoko w górach duży mróz

W Tatrach, zgodnie z przewidywaniami, po raz pierwszy w tym roku spadł śnieg.
W Tatrach, zgodnie z przewidywaniami, po raz pierwszy w tym roku spadł śnieg. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Zima zaskoczyła spóźnionych urlopowiczów. W Tatrach sypie śnieg, a w całej Polsce jest zimno i wietrznie. Na Łomnicy termometry pokazały rano minus 9 stopni Celsjusza, na Kasprowym było 5 kresek poniżej zera. Na szlakach jest mokro i ślisko. Ratownicy TOPR ostrzegają przed oblodzeniami.


Śnieg spadł nie tylko na najwyższe górskie partie, ale także na zbocza od wysokości około 1600 metrów n.p.m. Warunki na szlakach dynamicznie się zmieniają. Należy być przygotowanym na szok termiczny spowodowany nagłym ochłodzeniem do minusowych temperatur.

Te prognozy wbrew pozorom są zgodne z przewidywaniami. Załamanie pogody w Tatrach przewidywano już na początku tygodnia. Od poniedziałku następuje w Polsce gwałtowne ochłodzenie, za co odpowiada arktyczne powietrze z północy. Niektóre z prognoz mówią, że śnieg poprószyć może także w zimowej stolicy Polski, Zakopanem.Gwałtownemu ochłodzeniu towarzyszy silny i porywisty wiatr. Na szczycie Łomnicy prędkość podmuchów może dochodzić nawet do 130 km/h. Brzydko ma być w Polsce aż do piątku. Słońce ma znowu przygrzać wraz z nadejściem weekendu.

źródło: Tatromaniak
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud