Prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników? Rozważ polisę grupową

[i]Ubezpieczenie na życie jest dla przedsiębiorców opłacalne. Właściciele firm sięgają po nie 2 razy częściej niż pracownicy etatowi[/i]
Ubezpieczenie na życie jest dla przedsiębiorców opłacalne. Właściciele firm sięgają po nie 2 razy częściej niż pracownicy etatowi
Polisa na życie to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osoby samozatrudnionej, jak i dla przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników. Każda z tych osób ma inne potrzeby i potrzebuje innego produktu.


Polisa na życie zabezpiecza najbliższych osoby ubezpieczonej na wypadek jej śmierci, a także może zapewniać ubezpieczonemu pomoc finansową w razie inwalidztwa, ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu czy niezdolności do pracy. W przypadku zajścia jednego ze zdarzeń objętych ochroną, osoba ubezpieczona lub uposażeni otrzymują z góry określoną kwotę świadczenia. Dodatkową korzyścią ubezpieczenia jest szeroki zakres usług assistance, umożliwiający miedzy innymi łatwy dostęp do świadczeń rehabilitacji powypadkowej. Świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie wlicza się w masę spadkową.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, polisa na życie pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo twoich bliskich oraz pracowników. Warto też zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach zawarcie umowy ubezpieczenia grupowego na życie zwalnia przedsiębiorcę z konieczności wypłaty odprawy pośmiertnej. Sfinansowanie ubezpieczenia pozwoli często na uzyskanie znacznie wyższych świadczeń niż te wynikające z przepisów dotyczących takiej odprawy.

Gdy sam się zatrudniasz
Samozatrudnienie wiąże się z niezależnością,. Z jednej strony samozatrudnieni sami decydują o sobie. Z drugiej strony jednak nie dość że mają szereg kosztów do pokrycia, takich jak składki ZUS i podatki, opłaty stałe najmu i użytkowania biura, to też nie mogą liczyć na wysoką emeryturę gwarantowaną przez państwo. Z tej przyczyny na znaczeniu zyskują rozwiązania, które zapewnią im i ich najbliższym poczucie bezpieczeństwa, pomogą w utrzymaniu odpowiedniego standardu życia czy zagwarantują środki na dalszą działalność firmy.


Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Unum Życie w 2017 r., "Polacy i Amerykanie o finansach osobistych", samozatrudnieni częściej niż osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę decydują się na indywidualne ubezpieczenia na życie, które w razie ich śmierci, choroby czy wypadku zapewniają najbliższym poczucie bezpieczeństwa, pomagają w utrzymaniu odpowiedniego standardu życia, czy gwarantują środki na dalszą działalność firmy. Polisę tę ma 57 proc. samozatrudnionych - aż ponad dwa razy więcej niż w przypadku osób zatrudnionych na etat, wśród których po ubezpieczenie sięgnęło 27 proc.
W trosce o zabezpieczenie ciągłości biznesu samozatrudnieni częściej też rozpatrują ofertę ubezpieczeń dodatkowych. Ochrona na wypadek inwalidztwa jest ważna dla 31 proc. ankietowanych przedsiębiorców (w porównaniu do 28 proc. badanych zatrudnionych na etat), a indywidualna polisa o charakterze inwestycyjnym dla 34 proc. pytanych samozatrudnionych (a tylko dla 24 proc. pracowników etatowych).

W trosce o pracowników
Dobry pracodawca, dbając o to, żeby utrzymać w firmie najbardziej wartościowych pracowników, zapewnia im dodatkowe benefity. Jednym z bardziej cenionych benefitów są pracownicze grupowe ubezpieczenie na życie.

- Warunki takiego produktu są negocjowane przez pracodawcę i dostosowane do potrzeb grupy pracowników. Zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być „uszyty na miarę” dla danej grupy– tłumaczy Joanna Grudnik, Dyrektor ds. Operacyjnych w Ubezpieczeniach Grupowych w Unum Życie. – Pracownicy przystępujący do programów grupowych ubezpieczeń na życie oczekują od swoich pracodawców możliwości samodzielnego wyboru zakresu ochrony. Często pracodawca finansuje wariant podstawowy, a pracownik ma możliwość rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej korzystając z wariantów dodatkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu ubezpieczenie grupowe od pracodawcy może być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego ubezpieczonego.
Często z grupowego ubezpieczenia mogą skorzystać również rodziny pracowników.
- Z naszych badań wynika, że pracownicy oceniają ubezpieczenie na życie oferowane przez ich pracodawcę jako ważne. Zarządzający powinni mieć zatem na uwadze, że dobrze wprowadzony pakiet świadczeń dodatkowych, dopasowany do potrzeb zespołu to szansa na podniesienie konkurencyjności na rynku pracy i budowanie wizerunku przedsiębiorstwa, które dba o swoją kadrę i ich bliskich - podkreśla Joanna Grudnik.

Jak dopasować polisę do potrzeb?
Wybór optymalnego pakietu ubezpieczeń grupowych na życie dla pracowników nie jest prosty. Kluczowe jest poznanie potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa, tak aby program najpełniej zabezpieczał ewentualne ryzyka. Ze względu właśnie na różne branże, firmy potrzebują ochrony od innego rodzaju zagrożeń. Na przykład dla osób wykonujących pracę fizyczną, ważne jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki, gdzie takie ryzyko jest mniejsze dla osób pracujących w biurze. Wszyscy natomiast potrzebujemy ochrony na wypadek poważnej choroby. W obliczu ostatnich doniesień na temat wzrostu zachorowalności na nowotwory warto pomyśleć o tym, żeby ubezpieczenie zapewniało również świadczenie w sytuacji diagnozy nowotworu i wspierało pracowników w chorobie poprzez szereg usług dodatkowych.

Bazą ubezpieczenia jest jednak zawsze ochrona z tytułu śmierci ubezpieczonego. Świadczenie z tej umowy pozwala rodzinie zmarłego zabezpieczyć zobowiązania finansowe związane z utratą źródła dochodu i przygotować się finansowo do zmienionej sytuacji życiowej. Oferta ubezpieczeń grupowych jest niezwykle szeroka, a odpowiednie dopasowanie jej do specyfiki danej firmy jest kluczowe dla zapewnienia wartościowej ochrony. Zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. brokera, agenta lub specjalisty z firmy ubezpieczeniowej, który wyjaśni warunki ubezpieczenia i dostosuje program do potrzeb pracowników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje