Uciekła z kraju do ISIS. Teraz skarży się na pranie mózgu i błaga o pomoc w powrocie do domu

Shamima Begum po 4 latach w ISIS błaga o umożliwienie jej powrotu do Wielkiej Brytanii.
Shamima Begum po 4 latach w ISIS błaga o umożliwienie jej powrotu do Wielkiej Brytanii. Fot. Screen / BBC
Miała 15 lat, gdy zdecydowała się zostawić swój świat, opuścić Wielką Brytanię i dołączyć do ISIS w Syrii. Po czterech latach, gdy straciła troje dzieci i przyjaciół, załamana 19-latka błaga o pomoc i możliwość powrotu do kraju.


– Nikt z ludzi, z którymi tu mieszkam, nie wie, czego doświadczyłam. Nie są oni moimi szkolnymi przyjaciółmi, z którymi zawsze mogłem rozmawiać. Nie rozumieją, przez co przeszłam. W obozie nie ma pomocy psychiatrycznej. Słyszałam, że w innych obozach wsparcie psychiatrów jest dostępne, ale nie tutaj – wyjawiła Shamima Begum w rozmowie z reporterem "Daily Mail", który dotarł do jednego z obozów w Syrii.

Begum skarżyła się, że jest w bardzo złym stanie psychicznym. – Potrzebuję terapii, aby sobie poradzić z moim żalem. To takie trudne. Straciłam wszystkie moje dzieci – skarży się kobieta. Prosi władze Wielkiej Brytanii o drugą szansę. Chciałaby wrócić do kraju i rozpocząć nowe życie. Problem w tym, że z powodu przyłączenia się do ISIS Begum na początku tego roku straciła brytyjskie obywatelstwo.

Do Syrii wyjechała jako 15-latka. Dziś twierdzi, że przeszła pranie mózgu. Przekonuje, że z powodu treści w internecie jej poglądy na temat Islamu radykalizowały się i wierzyła we wszystko, co jej powiedziano. Dziś przyznaje, że tak naprawdę niewiele wiedziała o swojej religii.


Begum jest żoną holenderskiego terrorysty, 27-letniego Yago Riedijka. Pobrali się kilka dni po jej przyjeździe do Syrii. Riedijk jest przetrzymywany w kurdyjskim areszcie w północno-wschodniej Syrii. Jeśli zdecyduje się wrócić do Holandii, czeka go proces. Za przyłączenie się do organizacji terrorystycznej według holenderskiego prawa grozi mu do 6 lat więzienia.

źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu