Dla niego rezygnujemy z papierosów. Dlaczego podgrzewanie tytoniu jest skuteczną alternatywą?

Fot.123rf.com / Evgenii Vershinin
Choć wiedza o szkodliwości palenia jest wiedzą powszechną, wciąż ok. 9 mln dorosłych Polaków pali papierosy. Porzucenie nałogu jest bardzo trudne i wielu osobom nie udaje się rzucić palenia. Dlatego coraz więcej palaczy poszukuje rozwiązań alternatywnych, dzięki którym ograniczą szkody zdrowotne spowodowane paleniem. Tych na polskim rynku nie brakuje, a jednymi z najbardziej skutecznych są podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS.


IQOS to urządzenie elektroniczne, które z tradycyjnym paleniem łączy właściwie tylko fakt, że dostarcza do organizmu nikotynę oraz to, że wykorzystuje się w nich tytoń (a nie płyn jak w przypadku e-papierosów).

W tradycyjnych papierosach tytoń jest spalany w wysokiej temperaturze, przez co wytwarzany jest dym, a do organizmu przedostają się groźne dla zdrowia substancje, w tym smoliste. Urządzenia typu “heat-not-burn”, do których zalicza się IQOS, zamiast spalać tytoń - podgrzewają go, dzięki czemu w wytwarzanym aerozolu, poza nikotyną, znajduje się aż 90-95 proc. mniej szkodliwych substancji niż w dymie z papierosa.

Spalanie tytoniu w papierosie odbywa się w temperaturze około 800 stopni. System IQOS podgrzewa tytoń do temperatury o ponad połowę niższej - 350 stopni, czyli wystarczająco wysokiej, aby uwolnić smak tytoniu i nikotynę, ale na tyle niskiej, aby nie rozpoczął się proces spalania.

Z jakich elementów składa się IQOS?
Urządzenie IQOS składa się z dwóch elementów: podgrzewacza i ładowarki.

W dolnej części podgrzewacza zainstalowana jest grzałka, której ostrze jest widoczne po zdjęciu górnej nasadki. W nasadce znajduje się natomiast otwór, w którym umieszczamy wkład z tytoniem.

Ostrze wbija się we wkład i rozgrzewa go od środka, co prowadzi do wytwarzania się aerozolu z nikotyną. Wkład nie ulega spalaniu więc nie powstaje również popiół - po skończonym użyciu, wkład należy wyciągnąć, a podgrzewacz umieścić w ładowarce.

Ładowarka zasila podgrzewacz tak, aby po kilku minutach był ponownie gotowy do użycia. Raz na kilka dni samą ładowarkę również należy podłączyć do prądu. O aktualnym poziomie mocy informują diody, umieszczone z boku urządzenia.

Czy poszczególne generacje IQOS-a różnią się między sobą?
IQOS wszedł na polski rynek w 2017 roku. Od tego czasu urządzenie było kilkukrotnie udoskonalane.

Obecnie w Polsce dostępne są dwie generacje urządzenia. Ostatnia, do której zalicza się IQOS 3 Multi znacznie różni się od pozostałych pod względem designu (ładowarka i podgrzewacz stanowią jeden element), ale też funkcjonalności. Urządzenie pozwala na zużycie 10 wkładów pod rząd, bez konieczności ładowania – dopiero później należy podłączyć go do prądu.


Z czego zrobione są wkłady do IQOS-a?
Wkłady tytoniowe, choć wyglądają podobnie do tradycyjnych papierosów, różnią się od nich nie tylko rozmiarem. Kilkucentymetrowy wkład składa się ze specjalnie sprasowanego, zawiniętego w bibułę tytoniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje