Donald Tusk już nie wróci? Po odejściu z RE Polak ma objąć inne ważne stanowisko

Po rezygnacji Webera zwiększają się szans Tuska na to, że zostanie szefem największej frakcji w Parlamencie Europejskim.
Po rezygnacji Webera zwiększają się szans Tuska na to, że zostanie szefem największej frakcji w Parlamencie Europejskim. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jak donosi niemiecki opiniotwórczy dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Donald Tusk ma w listopadzie zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej - najbardziej wpływowej formacji ponadnarodowej w Europie. Niemiecki kandydat Manfred Weber zrezygnował z ubiegania się o tę funkcję.


Europejska Partia Ludowa zrzesza partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne i od wielu lat dysponuje najsilniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim. Z Polski w skład EPL wchodzą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Dotychczas szefem partii był Francuz Joseph Daul, ale w listopadzie ma zostać wybrany nowy przewodniczący. Zdaniem dziennikarzy "FAZ", największe szanse na to stanowisko ma Donald Tusk. Pozycja Polaka umocniła się, gdy z ubiegania się o fotel szefa EPL zrezygnował Manfred Weber. Niemiec nie chciał, by najważniejsze funkcje w Komisji Europejskiej i w EPL pełnili przedstawiciele jednego kraju. Przypomnijmy, że na szefową KE wybrano już Ursulę von der Leyen.

Donald Tusk uznawany jest za faworyta w wyścigu o fotel szefa EPL, gdyż partia ta chce powrócić do stosowanej przed laty praktyki, gdy na przewodniczącego wybierano byłych premierów. Co ciekawe, Weber nigdy nie pełnił takiej funkcji, co również mogło mieć wpływ na jego decyzję o wycofaniu się. Donald Tusk na razie oficjalnie nie potwierdził, że będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego EPL.

Warto w tym miejscu przypomnieć jeszcze, że Tusk nie byłby jedynym Polakiem pełniącym ważną funkcję w kierownictwie EPL. Od 2017 roku wiceprzewodniczącym formacji jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej – w czasach działalności w PO – jednym z wiceszefów EPL był także Jacek Saryusz-Wolski.


Stanowisko szefa EPL mogłoby być mocnym punktem w CV Donalda Tuska. Ubieganie się o to stanowisko jest niezależne od rządu kraju, z którego pochodzi kandydat, więc nie ma ryzyka, że PiS zablokuje kandydaturę Tuska. Funkcja szefa EPP mogłaby wzmocnić pozycję Tuska także na krajowej scenie politycznej. Nie można jednak wykluczyć, że Tusk celuje wyżej. Możliwym jest, że jako szef EPL będzie się w przyszłości ubiegał o fotel szefa Komisji Europejskiej.

źródło: "FAZ"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona