Kontrowersyjny minister i wykładowca na uczelni Rydzyka. Kim był Jan Szyszko?
redakcja naTemat
09 października 2019, 13:13·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 października 2019, 13:13
Jan Szyszko był profesorem nauk leśnych, w latach 2015–2018 pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Był żonaty, miał dwójkę dzieci.
Reklama.
Jan Szyszko ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był m.in. pracownikiem SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Wykładał także na uczelni ojca Tadeusza Rydzyka - Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Szyszko był autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. W działalności naukowej zajmował się dynamiką liczebności populacji regeneracją systemów leśnych.
Jan Szyszko - kariera polityczna
Od 1991 r. był działaczem Porozumienia Centrum, a od 1996 r. wiceprezesem zarządu głównego tej partii. W wyborach prezydenckich w 1995 e. pełnił funkcję szefa krajowego komitetu wyborczego Adama Strzembosza. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność.
W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Później zajął stanowisko sekretarza stanu w KPRM. W latach 2001–2005 zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Do PiS należał od 2001 r. W wyborach w 2005 r. zdobył mandat posła na Sejm V kadencji.
W latach 2005-2007 sprawował urząd ministra środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i kierownikiem tego resortu.
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski. Wszedł w skład Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję także w 2011 i 2015 r.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła działalność Jana Szyszko po 2015 r., kiedy pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Zarzucano mu m.in. dopuszczenie do masowej wycinki drzew na prywatnych posesjach oraz wycinkę na ogromną skalę w Puszczy Białowieskiej.
W dodatku w 2017 r. zaproponował zmiany, które w "szczególnych wypadkach" pozwalają na odstąpienie od ochrony gatunków i siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000.
Jan Szyszko – rodzina
O rodzinie Jana Szyszki nie raz można było usłyszeć w mediach. Już w 2016 r. informowaliśmy o tym, że jego żona sprawuje funkcję radnej PiS. Córka Katarzyna pracuje w centrali Ligi Ochrony Przyrody. Z kolei druga córka, Patrycja, pracuje w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.