Dla osoby, która nie zajmuje się recyklingiem lub nie pracuje w sortowni odpadów, segregacja śmieci to mało intuicyjne wyzwanie, które trudno opanować do perfekcji. Nie ma szybkiego i prostego sposobu, ale poniższe porady może choć trochę ułatwią wam życie.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Jest to upierdliwe i męczące, ale coraz więcej osób segreguje śmieci. A przynajmniej próbuje. Widzę to pod blokiem, słyszę w dyskusjach znajomych, czytam o tym w internecie.
Myślę, że to nie tylko efekt wiszących nad nami kar (choć jeszcze nie słyszałem o żadnej "egzekucji"), czy troski o środowisko, ale też tego, że już w całej Polsce możemy zobaczyć kolorowe kontenery pod oknami. A skoro już ktoś nam podstawił je pod nos, to ludzka przyzwoitość każe nam się dostosować, a nie chcemy też segregować śmieci bez sensu. Nawet jeśli sąsiedzi brudzą, to przynajmniej my mamy czyste sumienie.
I tu natrafiamy na schody. Mamy pięć koszy, a rodzajów odpadów wielokrotnie więcej. Nawet przygotowując ten artykuł dowiedziałem się, że od miesięcy źle wyrzucam blistry po lekach. Od dawna zauważam tez, że niektórzy rezygnują z segregacji, bo nie chce im się marnować wody na mycie opakowań. Rozwiązanie tych i innych zagadnień znajdziecie poniżej. Odpowiedzi uzyskałem bezpośrednio od Ministerstwa Środowiska.
1. "Generujemy" sporo zużytych opakowań po jogurtach, pustych słoików z resztkami sosów itp. Mamy je myć przed wyrzuceniem do kosza?
Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody. Opakowania należy jednak opróżniać (nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem).
2. Co z kopertami z folią bezbelkową lub paczkami oblepionymi taśmą? Trzeba najpierw rozrywać na czynniki pierwsze i wyrzucać oddzielnie?
W przypadku pudeł (z papieru, kartonowych), należy usunąć taśmę klejącą i wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane, a pudełko do pojemnika na papier.
W przypadku kopert z folią bąbelkową należy oddzielić folię w od papieru i wrzucić do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych, a papier do pojemnika na papier.
3. A perfumy? Szklane buteleczki mają często na stałe przymocowane metalowe lub plastikowe elementy...
Opróżnione opakowania po perfumach należy wrzucić do pojemnika na odpady szklane, natomiast nakrętkę do właściwego ze względu na tworzywo pojemnika. W przypadku, gdy opakowanie nie da się rozdzielić na elementy, należy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane.
4. Gdzie wyrzucić mokry ręcznik papierowy lub "zakatarzone" chusteczki?
Zużytych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych nie wyrzucamy do pojemnika na papier. Należy je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
5. Co z papierem "niepapierowym"? Np. paragony, ulotki i magazyny z "błyszczącymi" stronami?
Paragony ze sklepu lub bankomatu wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Z punktu widzenia recyklingu papieru frakcja musi być najczystsza. W związku z tym papier pokryty tworzywem sztucznym np. lakierowany, powleczony folią musi być wrzucany również do pojemnika na odpady zmieszane.
6. Gdzie pozbywać się blistrów po lekach? Są przecież z plastiku i aluminium, więc powinny trafiać do "metali i tworzyw sztucznych", prawda?
Puste opakowania po lekach w postaci blistrów należy wrzucać do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Odpady z blistrów farmaceutycznych składają się z wielu materiałów. Proces oddzielenia tworzących je substancji jest technologicznie trudny i mało wydajny. Ponadto obecnie działające instalacje przetwarzania odpadów komunalnych nie są w pełni dostosowane do tego, aby poddawać recyklingowi blistry po farmaceutykach.
7. Gdzie wyrzucać kartony po mleku, które, jak sama nazwa wskazuje , ą kartonowe, ale wewnątrz jest aluminiowa wyściółka?
Kartony po mleku wyrzucamy do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych.
8. Jajka to sprawa złożona. Gdzie mają trafiać skorupki, same jajka, a gdzie wytłaczanki?
Skorupki jajek należy wrzucać do pojemnika na BIO odpady, natomiast zawartość jaja do pojemnika na odpady zmieszane (większość gmin przekazuje odpady bio do instalacji, które przetwarzają odpady pochodzenia roślinnego). Z kolei kartonowe opakowania po jajkach należy wyrzucić do pojemnika na papier.
9. Gdzie powinny trafiać drewniane elementy, np. patyczki po lodach, wykałaczki?
Wykałaczki, drewniane patyczki należy wrzucać od pojemnika na odpady zmieszane.
10. Czy do kontenera na papier lub na szkło można wrzucać gazety lub butelki w torbach foliowych, w których je przechowywaliśmy, czy trzeba wyrzucić wyłącznie samą zawartość?
Poszczególne frakcje odpadów należy wrzucać do przeznaczonych dla nich pojemników (należy zawartość torby wrzucić do odpowiedniego pojemnika, a folię do pojemnika na plastik i tworzywa sztuczne).
11. Co zrobić z drobnymi elektrośmieciami, jak np. baterie?
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się m.in. zużyte baterie i zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Informacje o tym, gdzie prowadzony jest PSZOK oraz o godzinach jego otwarcia można sprawdzić m.in. na stronie internetowej danej gminy.
12. Co ze starymi ubraniami i np. dziurawymi skarpetami?
Zniszczone ubrania należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub dostarczyć do PSZOK-u. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie określa regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.
13. Co się dzieje, jeśli się pomylimy? Czy cały worek ze śmieciami już się nie nadaje do recyklingu? Czy będzie "uratowany" w sortowni?
Zależy to od sposobu postępowania z odpadami na terenie danej gminy. Odpady trafiające na sortownię poddawane są procesowi podczyszczania lub segregacji, jednak procesy te zależne są od możliwości technologicznych zakładu, do którego trafiają odpady.
14. Dlaczego to wszystko jest takie skomplikowane? Czy to kwestia mało zaawansowanej technologii, czy po prostu inaczej się nie da?
Cenne informacje oraz przydatne wskazówki jak postępować z odpadami można znaleźć na stronie naszesmieci.mos.gov.pl. Ponadto, gminy prowadzą działania informacyjne i edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
15. Czy Polacy faktycznie coraz częściej i bardziej skrupulatnie segregują odpady?
Ciągła edukacja przyczynia się do większej świadomości społeczeństwa na temat segregacji odpadów i korzyści z niej wynikających dla środowiska. Z cyklicznych badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, przeprowadzonych we wrześniu 2018 roku wynika, że 62 proc. Polaków regularnie segreguje śmieci, 15 proc. segreguje sporadycznie, jedynie 19 proc. wrzuca wszystko do jednego kosza. Najczęściej segregowanymi odpadami są plastik, szkło, papier oraz metal.