Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla! To kolejna prestiżowa nagroda w jej dorobku

Olga Tokarczuk jest laureatką Literackiej Nagrody Nobla.
Olga Tokarczuk jest laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Fot . Kamila Kotusz / Agencja Gazeta
Olga Tokarczuk od początku była wymieniana jako jedna z faworytek do Literackiej Nagrody Nobla. O nagrodę walczyła między innymi z Margaret Atwood, Marilynne Robinson, Lumiłą Ulicką, Anne Carson i Maryse Condé. Pośród wszystkich nominowanych tylko Carson i Condé dawano większe szanse na wygraną.


Olga Tokarczuk wychowała się w Sulechowie. Kilka lat później wraz z rodzicami przeniosła się do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Kolejnym etapem jej edukacji były studia na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie pracowała jako wolontariuszka, opiekując się osobami psychicznie chorymi.

Po ukończeniu studiów pracowała jako psychoterapeutka w Wałbrzychu, jednocześnie stawiając pierwsze kroki jako pisarka. Po pewnym czasie uznała, że w całości poświęci się pisaniu, rzuciła pracę psychoterapeutki i przeniosła się do Nowej Rudy.

Dziś mieszka we Wrocławiu naprzemiennie z Krajanowem w pobliżu Nowej Rudy. Zdaniem wielu jej czytelników, ślady tych miejsc można znaleźć w twórczości Tokarczuk. Oprócz pisania autorka prowadzi też warsztaty prozatorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Olga Tokarczuk swoje pierwsze opowiadania opublikowała na łamach pisma "Na przełaj" już w 1979 roku. Pierwszą powieść "Podróż ludzi Księgi" opublikowała dopiero w 1993 roku i od razu znalazła uznanie czytelników krytyków, zdobywając nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.


Nie była to ostatnia nagroda w karierze pisarki. Olga Tokarczuk jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike za książki "Bieguni" z 2008 roku i "Księgi Jakubowe" z 2015 roku. W zeszłym roku książka "Bieguni" zdobyła też prestiżową nagrodę The Man Booker International Prize. Olga Tokarczuk należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do ponad dwudziestu krajów.

W tym roku zostały przyznane dwie nagrody. To wynik skandalu, jaki rozegrał się rok temu. Mąż jednej z członkiń Akademii Szwedzkiej, fotograf Jean Claude Arnault, został oskarżony o molestowanie i skazany na dwa lata za gwałt. Komiten Noblowski jedną z nagród wręczył Oldze Tokarczuk, drugą dostał Peter Handke.

Olga Tokarczuk pilnie strzeże informacji na temat swojego życia prywatnego. Wiadomo, że w wieku 23 lat wzięła ślub z Romanem Fingasem. Wspólnie założyli wydawnictwo Ruta. Z tego związku pisarka ma syna Zbigniewa, który urodził się w 1986 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Nawet Imperium nie ma tylu klonów. Nowa funkcja w Instagramie, dziwnie znajoma...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"