Zamachowiec z Halle transmitował strzelaninę w sieci. Krok po kroku widać, jak zabijał ludzi

Zamachowiec z Halle transmitował atak w sieci.
Zamachowiec z Halle transmitował atak w sieci. Zrzut ekranu z Twitter.com / @RT_com
W środowej strzelaninie w niemieckiej miejscowości Halle zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Zamachowiec z broni maszynowej ostrzelał synagogę i restaurację z kebabem. Służby nie mają wątpliwość, że atak miał podłoże ekstremistyczne i antysemickie. 27-letni Stephan B. transmitował krwawy zamach w sieci – podaje "Der Spiegel".


Z nagrań, które sprawca strzelaniny w Halle transmitował w sieci na platformie Twitch, wynika, że 27-letni Niemiec swój zamach zaczął rejestrować na parkingu. Na filmie widać kierownicę jego Volkswagena, słychać jak przeklina, a potem krzyczy po angielsku "co za g**no” i "chodź, otwórz".


Widać, że zakłada hełm z kamerą, włącza muzykę i zajeżdża pod synagogę. Sięga po jedną z wielu broni, które są w samochodzie. Wyglądają na samoróbki. Następnie widać jak Stephan B. próbuje włamać się do synagogi detonując materiał wybuchowy, a potem strzela do przypadkowo przechodzącej kobiety.

Jak relacjonuje "Der Spiegel" jego strzały słychać także w synagodze, nabożeństwo jest przerywane. W środku było około 70 do 80 osób. Przestępca przerywa atak i wraca do samochodu. Na swojej drodze spotyka mężczyznę, kierowcę taksówki. Dochodzi między nimi do wymiany zdań. Przestępca wyciąga broń, odpycha mężczyznę i strzela. Wsiada do taksówki i odjeżdża.

Dociera do restauracji z kebabem
Na nagraniu widać jak 27-latek wysiada z auta, rzuca ładunek wybuchowy w stronę restauracji, który odbija się od futryny drzwi i wybucha przed lokalem. Potem strzela do mężczyzny w sklepie. Na filmie widać, że oddaje dwa strzały do przechodniów przed barem. Kiedy pierwsi policjanci zatrzymują się przed barem sprawca chowa się za samochodem i strzela do policjantów. Zostaje trafiony i rzuca się do ucieczki.


Nagranie trwa pół godziny – tyle Stephan B. potrzebował, żeby wykonać swój krwawy plan. Na szczęście nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo młody Niemiec miał do dyspozycji jeszcze wyładowany materiałami wybuchowymi samochód oraz nie udało mu się dostać do wnętrza synagogi. Jak informuje niemiecka gazeta prokuratura generalna przejęła śledztwo, które zmieniło charakter zbrodni jako o podłożu antysemickim i ekstremistycznym. Dodatkowo śledczy badają manifest, które 27-latek zamieścił w sieci. Pisze w nim o zabijaniu w pierwszej kolejności Żydów, a potem "lewaków" i muzułmanów.

Stephan B. nie był wcześniej notowany i nie służył w wojsku. Mieszka sam ze swoją matką w Benndorf. Jego sąsiedzi twierdzą, że 27-latek żył w odosobnieniu. Był studentem. Uczył się w Halle. Wideo z zamachu zostało zablokowane i nie jest dostępne na platformie Twitch.

źródło: "Der Spiegel"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy