Nowe ustalenia o kamienicy Banasia. Doszło w niej do bardzo brutalnego mordu

W kamienicy do niedawna należącej do Mariana Banasia, prawdopodobnie przez laty dokonano morderstwa.
W kamienicy do niedawna należącej do Mariana Banasia, prawdopodobnie przez laty dokonano morderstwa. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Okazuje się, że w tle afery wokół kamienicy, która należała do byłego ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, a obecnie wybranego głosami posłów PiS nowego szefa NIK Mariana Banasia, jest jeszcze jedna ponura tajemnica. W budynku, w którym jeszcze do niedawna działał "hotel na godziny", przed laty prawdopodobnie dokonano makabrycznego morderstwa.


Zbrodnia w przyszłej "kamienicy Banasia"
Przed wojną kamienica należała do bogatej rodziny krakowskich mieszczan. Po wojnie ograniczono im prawa tylko do jednego lokalu, w pozostałych zakwaterowano przypadkowych ludzi. W kamienicy mieszkała jedna z dwóch córek byłych właścicieli. Po latach związała się z aż za dobrze znanym milicji (a później policji) recydywistą Piotrem Hyszką. Według policji i prokuratury, ten odcinał Helenę Wieszczek od świata zewnętrznego. Ostatni raz widziano ją w 1995 roku.

Co się z nią stało? Nie wiadomo. Dwa lata później przypadkiem wydało się, że lokal w którym mieszkała jest całkowicie zdewastowany: skuto tynki, zniknęła większość mebli i wyposażenia. Nie było śladu po właścicielce mieszkania. Jak podaje TVN, prokuratura postanowiła postawić zarzuty Hyszce. Dowodzono, że pociął na kawałki ciało Wieszczek i spalił w piecu kuchennym.

Przepisana nieruchomość
Po kilku latach prawa do kamienicy nabył brat Heleny Wieszczek, Henryk Stachowski. To właśnie on przepisał 5 miesięcy później kamienicę na Mariana Banasia w zamian za dożywotnią opiekę i zorganizowanie pochówku.

Marian Banaś wielokrotnie w ciągu przynajmniej 19 lat nie wpisał 400-metrowej kamienicy do swojego oświadczenia majątkowego. Na dodatek jego podnajemca prowadził seksbiznes (wynajmował pokoje na godziny), a sama kamienica od 2016 roku była zabezpieczeniem spłaty kredytu bankowego dla firmy, której współwłaścicielem jest syn Mariana Banasia, co również nie zostało odnotowane w oświadczeniu majątkowym.


Marian Banaś to nowy prezes Najwyższej Izby Kontroli – organu, która sprawdza, czy instytucje państwowe działają zgodnie z prawem i prawidłowo wydają pieniądze podatników. Banaś został powołany na 6-letnią kadencję 30 sierpnia 2019 roku. Jego kandydatura została zgłoszona i przyjęta przez parlament głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Nawet wyborcy PiS oburzeni
Afera z kamienicą Mariana Banasia (niedawno sprzedaną) oraz powstałe wokół niej zamieszanie nie są na rękę PiS. I chociaż Banaś przebywa teraz na bezterminowym urlopie, to nie cichną głosy, które oceniają partię Jarosława Kaczyńskiego z zachowania podczas tego kryzysu. Zdaniem respondentów SW Research, która przeprowadziła sondaż dla "Rzeczpospolitej", PiS popełnił błąd już w momencie wyboru Banasia na szefa NIK.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego