Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna

Aby nie dopuścić do pogłębienia się kłopotów finansowych, warto zmierzyć się z zadłużeniem jak najszybciej. Mogą pomóc w tym firmy windykacyjne, które w profesjonalny sposób obsługują zadłużenie
Aby nie dopuścić do pogłębienia się kłopotów finansowych, warto zmierzyć się z zadłużeniem jak najszybciej. Mogą pomóc w tym firmy windykacyjne, które w profesjonalny sposób obsługują zadłużenie Katarzyna Bialasiewicz / 123rf.com
Zadłużenie wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną i często przenosi się na wiele sfer naszego życia. Aby nie dopuścić do pogłębienia się kłopotów finansowych, warto zmierzyć się z zadłużeniem jak najszybciej. Mogą pomóc w tym firmy, które w profesjonalny sposób obsługują zadłużenie, proponując indywidualne zasady współpracy. Co powinniśmy wiedzieć na temat firm windykacyjnych?


Zdecydowanie pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki dzieli nas od rozwiązania finansowego problemu, jest podjęcie właściwej decyzji. Warto przezwyciężyć swój strach i odpowiedzialnie podejść do swoich zaległych opłat. Konfrontacja z problemem to klucz do jego rozwiązania – także w kwestii zadłużenia. Jeśli będzie ono regularnie i terminowo spłacane, nasza sytuacja finansowa powoli będzie się poprawiać.

Jaką podjąć decyzję?
Decyzja o tym, w jaki sposób chcemy rozwiązać kwestie związane ze spłatą długu zawsze należy do osoby zadłużonej. W takim momencie bardzo ważne jest wsparcie i odpowiedzialne zarządzenie swoją sytuacją. Dlatego, jeśli kontaktuje się z nami firma windykacyjna, warto rozpocząć z nią rozmowy i wysłuchać, z jakich rozwiązań możemy skorzystać.

Pierwszą z możliwości jest tzw. polubowne rozwiązanie sprawy, czyli porozumienie się z firmą obsługującą nasze zadłużenie w kwestii jego spłaty w uzgodnionych ratach. Takie rozwiązanie proponuje np. KRUK, który daje swoim klientom możliwość wyboru, proponując spłatę długu w ratach przez internetową platformę e-kruk.pl. Rozwiązanie to daje możliwość sprawnego i stopniowego pozbycia się zadłużenia. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają możliwości jednorazowej zapłaty całej zaległości. Osoba zadłużona staje się klientem, a wsparcie firmy obsługującej zadłużenie pozwala jej spłacić dług w oparciu o indywidualnie ustalone zasady.


Natomiast, jeśli osoba zadłużona podejmie decyzję o unikaniu spłaty, zignoruje problem, samodzielnie podejmuje decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Z takimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby odmawiające jakiekolwiek formy współpracy z firmą obsługującą należności. Brak chęci polubownego rozwiązania problemu i wypracowania optymalnych rozwiązań, kończy się najczęściej zwiększeniem długu, na przykład o ewentualne koszty sądowe, które ponosi osoba zadłużona.
Kontrola finansów w czasie zadłużenia

Borykając się z problemem zadłużenia, warto wyjątkowo ostrożnie planować swoje wydatki oraz zadbać o kontrolę tego, na co wydajemy pieniądze. Pomocą w tym zakresie może być przygotowanie planu wydatków i przychodów. Osoby, które robią to regularnie i planują swoje zakupy, wydają mniej i są w stanie kontrolować, z jakich wydatków można zrezygnować, które zmniejszyć. Przy okazji warto też zaplanować, jakie dania będziemy jeść przez najbliższe dni, aby nie kupować zbyt dużo jedzenia.

Gdzie szukać oszczędności? Warto przeanalizować takie kwestie, jak zakupy jedzenia, opłaty za media czy rozrywki. Możliwe, że znajdziemy oszczędności w opłatach eksploatacyjnych, np. podpiszemy bardziej korzystną umowę z dostarczycielem energii elektrycznej lub zmienimy operatora sieci internetowej na tańszego. Warto też zastanowić się nad wydatkami codziennymi, np. gotowaniem w domu, zamiast korzystania z restauracji oraz ograniczeniem wydatków na używki typu alkohol czy papierosy.

Gdzie szukać dodatkowej gotówki?
Po przeanalizowaniu wydatków i przychodów, warto też zastanowić się nad kwestią dodatkowych źródeł dochodu. Poza znalezieniem różnych dodatkowych zleceń lub prac można też przejrzeć rzeczy, które zalegają nam w domu, a z których nie korzystamy. Warto je sprzedać. Nie dość, że w ten sposób zyskamy dodatkową gotówkę, to przy okazji przysłużymy się środowisku.

Postawienie przed sobą nowych wyzwań pozwala także uwierzyć w siebie i zbliża osobę zadłużoną do szczęśliwego końca, którym jest moment uregulowania ostatniej raty. Unikajmy jednak spłaty zadłużenia przez zaciąganie kolejnych pożyczek lub kredytów. To błędne koło, które może nas wpędzić w jeszcze większe kłopoty i doprowadzić do tzw. Spirali zadłużenia.

Firma obsługująca zadłużenia – korzyści ze współpracy
Ważną kwestią podczas spłacania swoich długów jest systematyczność, terminowość i konsekwencja. W tym mogą pomóc wygodne i funkcjonalne narzędzia udostępniane przez firmy obsługujące zadłużenia. Są nim platformy internetowe, dzięki którym w łatwy sposób można sprawdzić stan swojego zadłużenia, kursy, np. kurs online Żyj bez długów, programy lojalnościowe czy kalkulatory do obliczania swojego domowego budżetu. Firmy windykacyjne mogą też wspierać osoby zadłużone poprzez różne akcje edukacyjne, ale też przez rozkładanie zadłużenia na raty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"