PiS wzięło już całą Polskę? Ta mapa pokazuje prawdziwy podział polityczny kraju

PiS podbiło już całą Polskę oprócz Pomorza? Mapa poparcia dla PiS pokazuje, że to nieprawda.
PiS podbiło już całą Polskę oprócz Pomorza? Mapa poparcia dla PiS pokazuje, że to nieprawda. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość wygrało w absolutnej większości województw, ale – wbrew szerzonej narracji – nie wszędzie zdecydowanie. Dlatego geografia wyborcza nadal wskazuje na dobrze znany podział Polski.


Jak w rzeczywistości wygląda aktualna sytuacja nad Wisłą pokazuje mapa geografa wyborczego Aleksandra Kiriejewa, którą udostępnił na Twitterze dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Michał Potocki. Na podstawie wyników niedzielnych wyborów wskazano na niej, o których regionach Polski można na poważnie powiedzieć, iż Prawo i Sprawiedliwość cieszy się tam poparciem większości. Jak widać, partia rządząca osiąga ponad 50 proc. poparcia w swoich tradycyjnych bastionach – województwach tzw. ściany wschodniej. Podobnie jest w województwie mazowieckim i małopolskim. Natomiast cały pas województw na zachodzie i północy kraju to miejsca, gdzie rządzące ugrupowanie uzyskało mniej niż połowę poparcia głosujących w wyborach.

W województwie pomorskim przegrało rywalizację z Koalicją Obywatelską. Natomiast w innych regionach oznaczonych kolorem pomarańczowym osiągnęło co prawda najlepszy wynik, ale większość głosów oddano tam na różne ugrupowania opozycyjne.

Choć oczywiście poparcie dla PiS jest najwyższe w historii wyborów parlamentarnych, wyraźnie widać, że typowy podział polityczny Polski się nie zmienił. Podobne tendencje było widać od początku walki PiS i PO, a wcześniej Akcji Wyborczej Solidarność i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przypomnijmy, że według oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych PiS uzyskało 235 mandatów w Sejmie. KO dostała 134 miejsca, Lewica 49 mandatów, PSL – 30, Konfederacja – 11, a mniejszość niemiecka – 1 mandat. PiS zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 27,40 proc., PSL 8,55 proc., Lewica: 12,56 proc. Do Sejmu weszła również Konfederacja z wynikiem 6,81 proc. W Senacie większość zaś będzie miała opozycja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czujesz, że nie dasz rady, obejrzyj film. 10 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację