Gdyby politycy PiS to przeczytali, nie wahaliby się ws. rezolucji o Ugandzie. Oto co się tam dzieje

PE potępił próbę wprowadzenia kary śmierci za homoseksualizm w Ugandzie.
PE potępił próbę wprowadzenia kary śmierci za homoseksualizm w Ugandzie. Fot. Facebook/Sexual Minorities Uganda - SMUG
W głowie się nie mieści, że w XXI wieku ktokolwiek na świecie chce wprowadzać karę śmierci za homoseksualizm. Albo, że za bycie gejem grozi dożywocie. A tak wygląda dziś sytuacja w Ugandzie, której nie potępili europosłowie PiS.


Głosowanie nad rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie Ugandy wywołało w Polsce burzę. Europosłowie PiS wstrzymali się od głosu, choć większość eurodeputowanych z innych krajów wyraźnie i kategorycznie sprzeciwiła się temu, co dzieje się w tym afrykańskim kraju.


W PiS tłumaczyli się potem, że potępili wprowadzenie kary śmierci jako karę za homoseksualizm. – Wstrzymaliśmy się od głosu nad całością, lecz poparliśmy zapis potępiający karę śmierci – odniosła się do sprawy Beata Mazurek w rozmowie z dziennikarzami Polsat News.


Ale niesmak i wstyd i tak pozostał. W internecie krąży "lista hańby". "Ludzie żyją w permanentnym strachu"
Sytuacja osób LGBT w Ugandzie jest straszna, należy do najgorszych w Afryce. A rezolucja PE potępia nie tylko pomysł karania ich śmiercią, ale też wszelką dyskryminację, ataki na nich i homofobiczną nienawiść, które ostatnio rozprzestrzeniają się coraz bardziej. W dokumencie PE jest też niepokój ogólnie pogarszającą się sytuacją tych osób i rosnącą liczbą ofiar. Jest też wezwanie do władz Ugandy, by ścigała i karała winnych tych ataków.


Chyba nigdy byśmy nie chcieli, by ktokolwiek kiedykolwiek doprowadził swoją polityką do tego, by tak mogło być w Polsce. – W tym momencie ludzie LGBT żyją w Ugandzie w permanentnym strachu o swoje życie. To wszystko z powodu ostatnich ataków – słyszę w organizacji pozarządowej Sexual Minorities Uganda, która powstała w 2004 roku, by walczyć o prawa LGBT w tym kraju. Dziś aktywnie współpracuje z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami, działa na Facebooku.

"Jesteśmy atakowani ze wszystkich stron. Życie staje się coraz trudniejsze. Ale nie poddawajmy się" – alarmują. Czego doświadczają osoby LGBT w Ugandzie? – Morderstwa, więzienie, wyrzucanie z domów z powodu orientacji seksualnej, przymusowe badania analne, wymierzanie sprawiedliwości przez tłum, krzywdzące wystąpienia ze strony polityków rządowych – mówią nam w Sexual Minorities Uganda. Czy słyszeli o rezolucji PE? – Tak. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie – odpowiadają na nasze pytanie.

Pobicia, zabójstwa
Dosłownie kilka dni przed głosowaniem w PE w Ugandzie zatrzymano 16 mężczyzn. Wszystkich podejrzewano o homoseksualizm, za co w Ugandzie grozi dożywocie. Cała grupa to pracownicy organizacji pozarządowej Let's Walk Uganda, która powstała w 2016 roku, by walczyć o prawa młodych ludzi LGBT.

Gdy tłum ludzi zaczął atakować ich biuro, zadzwonili na policję. Ale to oni zostali aresztowani, bo ludzie krzyczeli, że są homoseksualistami. "Zostali poddani bolesnym, analnym badaniom, by dzięki nim zdobyć więcej dowodów na to, że są homoseksualistami" – alarmowała organizacja. Mężczyzn wypuszczono po czterech dniach. Całą akcję udało się nagłośnić, w internecie pojawiła się zbiórka na ich rzecz. Ostatnio głośno było też o pobiciu i śmierci jednego z działaczy, Briana Wasswy – o nim również wspomina rezolucja PE. A także o pobiciu dwóch kobiet, transwestytek, które zaatakowano przed klubem nocnym. Ich zakrwawione twarze pokazywano potem w mediach społecznościowych. W tym roku, według międzynarodowych organizacji praw człowieka, w Ugandzie zamordowano cztery osoby LGBT.

– Niektóre osoby LGBT otwarcie przyznają się do homoseksualizmu, niektóre są do tego zmuszane, ale inne żyją w ukryciu – mówią w Sexual Minorities Uganda

Oni sami, jak słyszę, też są celem ataków. – Nasze biura są sprawdzane przez policję. Pracownicy doświadczają fizycznych ataków. Żyjemy w strachu, ale się nie poddamy – słyszę. "Kill the Gays”
Ataki nasiliły się zwłaszcza po zapowiedzi wprowadzenia kary śmierci, a także po wystąpieniach ministra Simona Lokodo, które powszechnie zostały odebrane jako podżeganie do nienawiści.

"W Ugandzie odnotowano nasilenie wyjątkowo homofobicznej retoryki ze strony władz, w szczególności Simona Lokodo, ugandyjskiego ministra ds. etyki i uczciwości, który 10 października 2019 r. ogłosił zamiar ponownego wprowadzenia ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu, która przewidywałaby karę śmierci za "kwalifikowany homoseksualizm" – bije na alarm rezolucja PE. Prawo, powszechnie nazywane "Kill the Gays” pięć lat temu zostało odrzucone przez Trybunał Konstytucyjny. Zarówno wtedy, jak i teraz, ma poparcie prezydenta, Yoweriego Museveniego. Miało być poddane pod głosowanie do końca tego roku.

Zakłada też dla osób, które promują homoseksualizm. – Jeśli je wprowadzą, będzie to oznaczało więcej prześladowań dla osób LGBTIQ w Ugandzie. Lekarze czy prawnicy będą musieli donosić na te osoby do władz – ostrzega Sexual Minorities Uganda.

Dziś homoseksualizm jest karany śmiercią w Sudanie, Somalii, Mauretanii i północnej Nigerii. Po pierwszej próbie wprowadzenia kary śmierci w Ugandzie z kraju uciekły setki ludzi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą