Emilewicz zapowiedziała nowy podatek. Wejdzie w życie z początkiem 2020 r.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie w życie nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.
Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie w życie nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Fot. Screen / Radio Zet
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w "Gościu Radia ZET" wprowadzenie nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Miałby wejść w życie na początku 2020 roku.


Tak zwany Congestion Tax to rozwiązanie znane już z Hiszpanii i nie powinno budzić zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Taką przynajmniej opinię wyraziła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Joanną Komolką z Radia Zet.

– To jest podatek wprowadzony od sklepów wielkopowierzchniowych, ale nie od obrotu, od poziomu uzyskiwanych dochodów, ale od trudności, jakie taki sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej. Zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, które muszą powstać. Jest przelicznik, algorytm, który się wylicza i który można nałożyć na sklepy – tłumaczyła minister.

Wyjaśniła, że rozmowy z premierem Morawieckim na temat nowego podatku od dużych sklepów trwały od wiosny i od tego czasu jej resort zdążył opracować szczegóły wprowadzenia nowych przepisów. Emilewicz zapowiedziała, że nowy podatek miałby wejść w życie od początku 2020 r.

O to, czy wpływy z podatków zasilą miejskie kasy, zapytał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Zacytował przy tym minister Emilewicz o tym, że nowy podatek zależy od "trudności, jakie taki sklep tworzy w tkance miejskiej".źródło: Radio Zet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
dadHERO 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki