Ubezpieczenie mieszkania. To musisz wiedzieć, zanim wykupisz polisę mieszkaniową

Polisa mieszkaniowa pozwala zabezpieczyć się finansowo na wypadek ryzyka związanego z posiadaniem mieszkania czy domu
Polisa mieszkaniowa pozwala zabezpieczyć się finansowo na wypadek ryzyka związanego z posiadaniem mieszkania czy domu Katarzyna Bilaasiewicz / 123rf.com
Ubezpieczenie mieszkania – opcja tylko dla bogatych? Okazuje się, że polisa mieszkaniowa jest jedną z najbardziej elastycznych usług ubezpieczeniowych na rynku. Dlatego znajdziemy oferty, w których składka za ubezpieczenie mieszkania wyniesie zarówno 100 zł, jak i 1000 zł. Wszystko zależy od tego, co posiadamy na własność i na jak szerokiej ochronie nam zależy.


Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Na to pytanie nie da się udzielić jednej prostej odpowiedzi. W największym stopniu na wysokość składki płaconej w ramach polisy mieszkaniowej wpływają dwa kluczowe czynniki. Pierwszym z nich jest wartość nieruchomości, którą zamierzamy ubezpieczyć. Drugi czynnik to zakres polisy, czyli stopień jej rozbudowania.

Biorąc pod uwagę wartość nieruchomości, towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się prostą zasadą – im mieszkanie jest droższe, tym więcej ubezpieczony będzie musiał zapłacić za składkę płaconą najczęściej w jednej lub dwóch ratach w skali roku. Ubezpieczyciele zwracają też uwagę na lokalizację (ryzyko np. powodzi), stan i zabezpieczenia własne mieszkania.
Natomiast zakres polisy to już czynnik, którego wpływ na cenę kształtują potrzeby osoby zainteresowanej wykupieniem polisy mieszkaniowej. W jej podstawowej wersji ubezpieczeniu podlegają mury i stałe elementy nieruchomości (wbudowane meble i sprzęt AGD, armatura sanitarna, okna, drzwi). Oznacza to wypłatę odszkodowania na wypadek ich spalenia.

Jednak dla wielu z nas dom to nie tyle fundamenty, ile jego wnętrze, czyli w terminologii ubezpieczeniowej ruchomości domowe. Pod tym pojęciem rozumie się sprzęt komputerowy, fotograficzny, RTV i niewbudowany sprzęt AGD, sprzęt sportowy i turystyczny, narzędzia, niezamontowane na stałe meble, odzież, instrumenty muzyczne, biżuterię i gotówkę.


Zakres polisy odnosi się nie tylko do elementów nieruchomości, ale także do katalogu ryzyk. Na ogół podstawowa wersja ubezpieczenia mieszkania zapewnia jego finansową ochronę na wypadek ognia (pożaru), natomiast decydując się na wyższą składkę, można rozszerzyć ją o kolejne nieszczęśliwe zdarzenia losowe takie jak przepięcie czy powódź.
Na koszt polisy mieszkaniowej wpływa także przeznaczenie ubezpieczonego lokalu. Jeśli ma on służyć jako biuro firmy (siedziba podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) albo ma zostać wykorzystany jako mieszkanie na wynajem, osoba kupująca takie ubezpieczenie musi liczyć się z koniecznością zapłacenia wyższej składki.

Aby zobrazować, o jakich kosztach tutaj mowa, można posłużyć się przykładem mieszkania własnościowego z 2009 roku w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. W najtańszym wariancie za mieszkanie 60 m2 o wartości 360 000 zł zapłacimy ok. 220 zł, a za 100 m2 o wartości 600 000 zł – ok. 300 zł. Obie polisy uwzględniają ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości oraz takie ryzyka jak przepięcie, dewastacja, wandalizm, rabunek i powódź.

Chcąc lepiej zorientować się w wycenach na tym rynku, warto zajrzeć na stronę www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Znajdujący się tam kalkulator ubezpieczenia nieruchomości pozwala znaleźć oferty z różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać najlepszą polisę. Wystarczy tylko wpisać dane nieruchomości i określić zakres ochrony.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Rankomat

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona