Ten prezent ucieszy bardzo konkretną grupę osób. Na pewno masz ich wśród znajomych
Monika Przybysz
20 grudnia 2019, 10:02·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 grudnia 2019, 10:02
Ten moment musiał nadejść, chociaż jak wiele rzeczy, które mają wydarzyć się nieokreślonym “niebawem”, tę konkretną też udawało się nam skutecznie ignorować. Do teraz, bo data, kiedy z półek sklepów i trafik znikną mentolowe papierosy zbliża się nieuchronnie. Wbrew pozorom to informacja ważna nie tylko z punktu widzenia palaczy.
Reklama.
Ze zdrowotnego punktu widzenia stosunek do papierosów - zwykłych, mentolowych, czy smakowych - jest jednoznaczny: szkodzą. Wytwarzające się przy spalaniu substancje smoliste powodują nie tylko raka płuc, ale przyczyniają się do powstawania przynajmniej kilku innych rodzajów nowotworów.
Mentole znikają...
Toksyczne związki nie muszą mieć dusząco ziemistego zapachu aby przyspieszać starzenie się skóry i wpływać na ogólny stan zdrowia organizmu - obecność mentolowego aromatu nie robi tu żadnej różnicy.
Tu nasuwa się pytanie, dlaczego z półek definitywnie znikają tylko papierosy mentolowe (także te z kapsułką), a nie wszystkie papierosy w ogóle? Ustawodawcy stawiają na profilaktykę. Panuje bowiem przekonanie, że to właśnie smakowe warianty maskują okropny smak papierosów i mogą w większym stopniu zachęcać do palenia.
Co ciekawe, w USA, gdzie władze zmagają się z plagą nielegalnych i potencjalnie toksycznych płynów do e-papierosów, preferencje smakowe różnią się - w bardzo szczegółowy sposób.
Okazuje się bowiem, że amerykańska młodzież chętniej sięga po opcje smakowe - to się zgadza. I rzeczywiście część z nich preferuje aromaty orzeźwiające. Smakiem pierwszego wyboru e-liquidów nie jest jednak mentol, a smaki owocowe (np mango) i to właśnie ten smak został ostatnio wycofany ze sprzedaży przez jednego z rynkowych potentatów.
W Polsce ostatnie paczki mentolowych papierosów będzie można kupić 19 maja. Od 20 dnia tego miesiąca ich sprzedaż będzie nielegalna. Podobne obostrzenia nie obejmą jednak ani e-liquidów, ani mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu.
Mentolowi palacze mają w tej sytuacji trzy wyjścia: zrobić wielkie zapasy, przerzucić się na zwykłe papierosy, albo, co jest opcją oczywiście najlepszą ale i najtrudniejszą: rzucić palenie. I tu właśnie pojawia się furtka dla nie-palaczy, którzy w tym procesie mogą odegrać istotną rolę - szczególnie w okresie świątecznym.
...ale nie wszystkie
O tym, jak trudne jest rzucenie palenia nie warto zbyt wiele pisać. Z nałogu wychodzi średnio 4 na 100 osób. A raczej wychodziło, bo to dane z roku 2015. Dzisiaj ten odsetek może być większy, bo na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się produkty, które - jeśli już nie możemy zrezygnować z nikotyny - mogą pomóc w rzuceniu papierosów, takie jak na przykład IQOS, czyli system do podgrzewania tytoniu.
W przeciwieństwie do e-papierosów, podgrzewacze nie posiadają zbiorniczków na płyn - nikotyna pochodzi z prawdziwego tytoniu, uformowanego we wkład, który wizualnie przypomina małego papierosa.
Różnica tkwi w tym, że w trakcie korzystania z IQOS-a, nie dochodzi do procesu spalania tytoniu, a jedynie podgrzania go do temperatury mak. 350 stopni. W efekcie nie mamy również do czynienia z produkcja substancji smolistych, a aerozol, którym się zaciągamy, to jedynie mieszanka nikotyny z dodatkiem glicerolu, glikolu propylenowego oraz, w przypadku wkładów mentolowych - substancji smakowych.
Fakt, że korzystanie z IQOS-a dość wiernie odzwierciedla nie tylko smak tradycyjnych papierosów, ale i sam rytuał związany z otwieraniem paczki czy “zapalaniem” (w tym przypadku - diody na ustniku), sprawia, że przejście na produkty bezdymne jest dużo mniej problematyczne, niż rzucanie papierosów przy pomocy tabletek czy plastrów z nikotyną.
Jeśli więc macie wśród znajomych kogoś, o kim wiecie, że na początku roku zacznie nerwowo odliczać dni do maja, dobrym pomysłem może być wyposażenie go w IQOS-a już teraz.
Na rynku zadebiutował niedawno nowy model, czyli IQOS 3 Duo, który oprócz tego, że nadal podgrzewa tytoń i w dalszym ciągu emituje znacznie. mniej szkodliwych substancji niż zwykły papieros, to dodatkowo znacznie szybciej się ładuje i pozwala na jednorazowe zużycie dwóch wkładów. Wcześniejsze generacje IQOS-a wymagały ładowania przed każdym użyciem.
Wkłady do urządzenia są dostępne w siedmiu opcjach smakowych, z czego aż trzy mają mentolowy smak. Prezent w postaci podgrzewacza tytoniu może nie od razu skłoni palacza do rezygnacji z nikotyny, ale może być skuteczny w w rzuceniu papierosów.