Józef Szaniawski
Józef Szaniawski fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
O wypadku na szlaku na Świnicę, TOPR powiadomili przypadkowi turyści. Ratownikom udało się odnaleźć i podjąć mężczyznę, który spadł w stronę Doliny Pięciu Stawów. Mimo kilkudziesięciu minut reanimacji, nie udało się go jednak uratować. Późnym wieczorem Filip Frąckowiak poinformował, że ofiarą wypadku na szlaku był jego ojciec – Józef Szaniawski.
Informacja szybko obiegła media, kondolencje publicznie zaczęli składać użytkownicy serwisów społecznościowych. Wsród komentarzy pojawiły się też takie, które wskazywały na to, że śmierć politologa i publicysty nie była przypadkowa.
logo
wpolityce.pl

Dla "Gazety Polskiej" i serwisu wpolityce.pl, śmierć Szaniawskiego była "zagadkowym wypadkiem", porównywalnym z katastrofą smoleńską.
dr Olgierd Annusewicz
politolog

Nie wiem co smutniejsze: śmierć człowieka, tekst, czy komentarze pod nim. CZYTAJ WIĘCEJ

"Ta śmierć, jej okoliczności, kontekst nie mieszczą się w głowie. Znowu mnożą się pytania jak to możliwe. Podobnie jak wiele innych w ostatnich latach, zwłaszcza od czasu smoleńskiej tragedii. I znów nie ma świadków…" – pisze prawicowy serwis.
Jego redaktorzy dodają, że "Jego śmierć przychodzi w momencie kryzysu obozu władzy. Cisną się pytania czy ma odwrócić uwagę od afer? Od ujawnianego złodziejstwa?"
Serwis publikuje też nagranie, w którym Józef Szaniawski wypowiada się o katastrofie smoleńskiej i, komentując je, zadaje pytanie: Czy za te słowa zapłacił życiem?
dr Józef Szaniawski

Szaniawski był redaktorem PAP, później pracował w Radiu Wolna Europa, dla której nadesłał ponad 500 korespondencji. W 1985 roku został skazany przez sąd wojskowy za działalność niepodległościową. Na wolność wyszedł dopiero 22 grudnia 1989 roku, uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Był przyjacielem i pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Po jego śmierci założył izbę pamięci. Szaniawski działał też na rzecz integracji Polski z NATO.

Był wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa UW, prowadził zajęcia na wielu innych uczelniach. Publikował we "Wprost", "Polsce Zbrojnej", "Dzienniku Związkowym", a ostatnio w "Naszym Dzienniku". Stale gościł też w Radiu Maryja, TV Trwam i SIM Radiu.